Przejdź do zawartości

2008-08-27: NATO krytykuje decyzję Rosji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 27 sierpnia 2008

Rada Północnoatlantycka potępia decyzję Federacji Rosyjskiej o uznaniu niepodległości południowoosetyjskiego i abchaskiego regionu Gruzji i wzywa Rosję do wycofania się z niej – głosi wspólne oświadczenie państw członkowskich Sojuszu.

Rosja jako pierwsza i zarazem jedyna uznała suwerenność dwóch gruzińskich prowincji. – To nie był łatwy wybór – mówił we wtorek prezydent Dmitrij Miedwiediew w telewizyjnym przemówieniu, dodając, że była to "jedyna możliwość, by uchronić życie ludzi". Według Rosji to Tbilisi dokonało "ludobójstwa" na Osetyjczykach. Takiej informacji nie potwierdziły jednak żadne organizacje praw człowieka. Także sami Rosjanie nie przedstawili żadnych dowodów, które uzasadniałyby takie oskarżenia.

Gruzja i Europa zareagowały od razu, sprzeciwiając się moskiewskiej decyzji. Przewodnicząca Unii Europejskiej Francja "stanowczo potępiła" ruch Kremla, zaś niemal wszystkie europejskie stolice oraz Waszyngton, dołączyły swoje głosy krytyki. NATO zareagowało dzień później.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „NATO krytykuje decyzję Rosji”, napisanego przez Natalię Rabczyńską, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).