Przejdź do zawartości

2008-08-27: Miedwiediew: "Na tarczę odpowiemy militarnie"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 27 sierpnia 2008
Dmitrij Miedwiediew – prezydent Rosji

We wtorek wieczorem prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew ostrzegł Europę, przed możliwymi rozwiązaniami, które Rosja może zastosować wobec niej w odpowiedzi na tarczę i krytykę ostatnich działań Kremla. Jak zapowiedział, jego kraj zamierza odpowiedzieć na tarczę środkami militarnymi.

W opinii rosyjskiego przywódcy, do podjęcia takich kroków zmusza Moskwę fakt, że rozlokowanie przy rosyjskiej granicy elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej zwiększa powszechne napięcie. – Będziemy musieli jakoś zareagować, oczywiście środkami militarnymi – zapowiedział Miedwiediew w wypowiedzi dla agencji RIA-Novosti.

Wystąpienie, w czasie którego padły te daleko idące zapowiedzi, miało miejsce w kilka godzin po tym, gdy większość członków społeczności międzynarodowej potępiło rosyjską deklarację o uznaniu niepodległości separatystycznych regionów Gruzji – Abchazji i Osetii Płd.

Także we wtorek przywódca Kremla wystąpił z zapowiedzią skierowaną do Unii Europejskiej, w której przestrzegł przed "obniżaniem rangi" stosunków z Rosją w kontekście zajść w Gruzji. W jego opinii, Rosja "czyni wszystko, by uniknąć nowej zimnej wojny".

Jeśli Europejczycy chcą degradacji stosunków, to, oczywiście, będą to mieli – zapowiada prezydent. – Jeśli jednak chcą bronić stosunków strategicznych, co leży w interesie zarówno Rosji, jak i Europy, to wszystko będzie dobrze – zaznaczył.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Miedwiediew: Na tarczę odpowiemy militarnie”, napisanego przez Jakuba Nocha, opublikowanego w serwisie e-Polityka.pl (więcej informacji).