Przejdź do zawartości

2008-08-26: Irak: nastolatka zrezygnowała z akcji samobójczej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 26 sierpnia 2008

24 sierpnia, 2008, w mieście Baquba, stolicy prowincji Diyala w Iraku, nastoletnia dziewczynka lat trzynaście nosząca kamizelkę z materiałem wybuchowym została uratowana przez funkcjonariuszy irackiej policji. Informację o udaremnionej próbie samobójczej podał do mediów rzecznik amerykańskiej armii.

Trzynastolatka, zindentyfikowana jako Raniya Ibrahim, miała za zadanie wysadzić się w powietrze po tym jak została przywiązana w pobliżu posterunku irackiej policji. Materiały wybuchowe umieszczone znajdowały się w kamizelce. Policję zaniepokoił płacz dziewczyny oraz wystający kabel spod jej ubrania. Po odkryciu bomby, iraccy funkcjonariusze natychmiast przystąpili do akcji rozbrojenia bomby. Uratowana dziewczyna została zabrana do siedziby policji i poddana wielogodzinnym przesłuchaniom. Z jej relacji wynika iż ładunek przekazała jej kobieta, której tożsamośc pozostała nieznana dziewczynie. Nieznajoma pomogła włożyć Raniyi kamizelkę a następnie przywiązała ją do samochodu blisko siedziby policji.

Niedoszła próba samobójcza miała miejsce w niespokojnej prowincji Diyala, gdzie sunnicy bojownicy Al Qaeda toczą walki z amerykańskimi i irackimi siłami. Duża liczba samobójczych ataków została dokonana przez kobiety. Według Jon Pendell'a, rzecznika amerykańskiej armii, terrorystyczne działania Al-Qeada tracą na popularności wśród mieszkańców Iraku, o czym świadczy liczba niedoszłych samobójców, którzy zamiast śmierci wybrali dobrowolne oddanie się policji.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]