2008-08-16: Daily Telegraph ostrzega przed III wojną światową

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 16 sierpnia 2008

W swoim internetowym wydaniu londyński dziennik określa Rosję jako „nieprzyjaciela, z którym trzeba się liczyć”. „Atak Rosji na Polskę byłby początkiem III wojny światowej” – napisano w gazecie.

Komentując porozumienie między Polską i USA o rozmieszczeniu w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej, dziennik wiele uwagi poświęcił wypowiedziom rosyjskich dyplomatów, którzy jednym głosem twierdzą, że usytuowana w Polsce tarcza „na sto procent” znajdzie się na liście obiektów niszczonych w pierwszej kolejności.

Gazeta określiła obecną sytuację pomiędzy Rosją i Zachodem jako „konfrontację w stylu zimnowojennym”.

„Rosjanie poszli obecnie o wiele dalej w swych groźbach. Polska nie stoi już bowiem wobec groźby wymierzenia w nią rosyjskich rakiet, lecz „w stu procentach” ryzyka wojskowego ataku. I to nie zwykłego ataku, lecz, jeśli można wierzyć Nogowicynowi, ataku nuklearnego” - napisał londyński dziennik.

Komentator Daily Telegraph, Adrian Bloomfeld, dodał na łamach gazety, że Polska, w przeciwieństwie do Gruzji, jest członkiem NATO. Oznacza to, że w razie rosyjskiej inwazji, Warszawa powołałaby się na piąty artykuł traktatu NATO, co zobowiązałoby inne kraje sojuszu do jej obrony.

„Oznaczałoby to początek III wojny światowej” – napisał Bloomfeld.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]