Przejdź do zawartości

2008-08-16: Tusk: mamy tarczę, przekroczyliśmy Rubikon

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 16 sierpnia 2008

Polska i Stany Zjednoczone podpisały wstępną umowę o rozmieszczeniu na terytorium Polski niektórych elementów tarczy antyrakietowej.

"Uzyskaliśmy długo wypracowywane porozumienie ze stroną USA, która przyjęła nasze propozycje" - ogłosił wcześniej w TVN24 premier Donald Tusk.

Umowę parafowali: w imieniu Polski Andrzej Kramer, wiceminister spraw zagranicznych, a w imieniu strony amerykańskiej - John Rood, główny negocjator USA. Przy podpisaniu obecny był szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

Wstępna umowa zakłada rozmieszczenie w Polsce baterii Patriot oraz wzmocnienie polsko-amerykańskiej współpracy militarnej. Do 2012 r. w Polsce ma stacjonować stały garnizon amerykański.

Premier Donald Tusk nie ukrywał swojego zadowolenia. Podkreślił, że Amerykanie zaakceptowali kluczową propozycję Polski, która "dotyczyła stałej obecności Patriotów - rakiet, które mogłyby skutecznie chronić nasze terytorium".

"Zaczynamy od jednej baterii Patriot" - przyznał Donald Tusk. "Dziesiątki baterii, podobnie jak o wiele więcej samolotów F-16, będzie potrzebnych, by chronić całe polskie terytorium" - dodał.

Pierwsza bateria Patriot w Polsce nie będzie w dyspozycji wojska polskiego, będzie to bowiem bateria amerykańska.

Porozumienie polsko-amerykańskie w sprawie tarczy zbiegło się z tragicznymi wydarzeniami w Gruzji. Amerykański Departament Stanu podkreślił jednak, że podpisanie umowy nie ma nic wspólnego z konfliktem na Kaukazie. "Zakończenie dzisiaj negocjacji nie jest wcale związane z sytuacją w Gruzji. Porozumienie to jest rezultatem długich negocjacji, rozpoczętych w styczniu 2007 roku" - powiedział rzecznik Chase Beamer.

Wstępna umowa o tarczy jest początkiem budowania polskiego systemu bezpieczeństwa antyrakietowego. "Polska jest istotnym elementem NATO i ważnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, ale musi także stać się państwem bezpiecznym. To jest krok w stronę faktycznego bezpieczeństwa Polski na przyszłość" - podkreślił premier w TVN. "Przekroczyliśmy Rubikon" - podsumował Tusk.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]