Przejdź do zawartości

2008-08-14: Gruzja odzyskała kontrolę nad Gori

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 14 sierpnia 2008

Gruzini odzyskali kontrolę w mieście Gori - podano oficjalnie dziś rano w Tbilisi. Wcześniej rosyjskie oddziały opuściły okolice portu Poti.

"Rosjanie zaczęli wycofywać swoje oddziały i policja gruzińska zaczęła przejmować kontrolę w Gori" - powiadomił rzecznik MSW Gruzji Szota Utiaszwili.

"W najbliższym czasie do Gori będą mogli wrócić mieszkańcy, którzy musieli opuścić miasto w trakcie działań wojennych" - poinformował dowódca policji w Gori Aleksander Maisuradze

Gori to miasto położone w odległości 25 km od granicy administracyjnej Gruzji z Osetią Południową. W środę do Gori weszły rosyjskie oddziały. Interwencja Rosjan została uznana przez przewodniczącego UE Nicolasa Sarkozy'ego za pogwałcenie wtorkowego porozumienia rozejmowego.

W nocy ze środy na czwartek Rosjanie zapowiedzieli wycofanie się z rejony Gori. Wcześniej jednak strona rosyjska utrzymywała, że rosyjskie oddziały nie wkroczyły na terytorium Gori. Armia rosyjska ulokować się miała na obrzeżach miasta, przejmując broń i sprzęt porzucone przez armię gruzińską.

Tymczasem przed Rosją czas rozliczeń. Na nadzwyczajnym posiedzeniu NATO w Brukseli pojawią się ministrowie spraw zagranicznych z 26 państw członkowskich NATO. Będą pracowali nad wspólnym stanowiskiem w sprawie konfliktu na Kaukazie. Spotkanie odbędzie się na wniosek Waszyngtonu. "Musimy przeprowadzić konsultacje z naszymi partnerami w sprawie następstw rosyjskich akcji militarnych w Gruzji" - poinformowali przedstawiciele amerykańskiej misji przy NATO.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]