Przejdź do zawartości

2008-07-05: Mińsk: zamach bombowy podczas koncertu z okazji Święta Niepodległości Białorusi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 5 lipca 2008

Kilkadziesiąt osób zostało rannych w wyniku zamachu bombowego w stolicy Białorusi, Mińsku. Miał on miejsce 4 lipca, tuż po północy (czasu lokalnego) przy pomniku Miasta-Bohatera podczas koncertu z okazji Święta Niepodległości Białorusi. Sprawca i motywy jego działania są nieznane. Nad ranem w pobliżu miejsca zdarzenia znaleziono kolejny podobny ładunek.

Ładunek wybuchowy domowej roboty ranił 54 osoby (m.in. dwoje małych dzieci oraz czworo cudzoziemców: troje Ukraińców i jedną Rosjankę), w tym 3 ciężko.

"Poczułem silną falę uderzeniową i zobaczyłam dym. Ludzie zaczęli rozpaczliwie płakać. (...) nie było dużo krwi" - powiedział Dmitry Kudyakov (32 l.) agencji informacyjnej Associated Press.

Obecny w pobliżu miejsca zdarzenia Prezydent Republiki Białorusi Alaksandar Łukaszenka nie odniósł obrażeń. Udał się on do miejsca eksplozji, ale nie pozostał tam długo gdyż jego obecność mogłaby kolidować z działaniami służb ratunkowych. Pavel Legkiy, rzecznik Łukaszenki poinformował, ze prezydent nie był celem zamachu.

Koncert i jego transmisja telewizyjna nie zostały przerwane (ze względu na to, iż większość zgromadzonych nie zauważyła wybuchu z powodu głośnej muzyki).

Pierwsze relacje o zdarzeniu pojawiły się dopiero po kilku godzinach (zarówno w Internecie jak i innych mediach).

Policja przypuszcza, że mógł to być akt chuligaństwa, w związku z tym wszczęto śledztwo z art. 339 kodeksu karnego, dotyczącego właśnie tego czynu.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
2008-07-05: Mińsk: zamach bombowy podczas koncertu z okazji Święta Niepodległości Białorusi