2008-07-03: Amerykanie przekazali Polsce ostateczną ofertę w sprawie tarczy antyrakietowej?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 3 lipca 2008

Wczoraj agencja informacyjna Reuters podała, że Amerykanie przekazali Polsce ostateczną ofertę w sprawie tarczy antyrakietowej. Główny polski negocjator, Witold Waszczykowski, twierdzi jednak, że ostateczne decyzje nie zapadły i negocjacje nie dobiegły jeszcze końca. Także rzecznik MSZ, Piotr Paszkowski, nie potwierdza przecieków o końcu negocjacji. Dzisiejsze rozmowy Donalda Tuska z ambasadorem USA Victorem Ashem z prawdopodobnie będą dotyczyły również tego problemu.

Dziś o godzinie 11:00 polski premier spotkał się z amerykańskim ambasadorem. Nie wiadomo czy podczas rozmowy została poruszona kwestia tarczy antyrakietowej. Weryfikacji wymagały sprzeczne informacje dochodzące od Waszczykowskiego i z przecieków prasowych. Rzeczpospolita podała, że Waszczykowski ustalił warunki budowy bazy w Polsce. Polski negocjator zastrzega, że ostateczne decyzje należą do premiera i szefa MSZ. Być może zapadły one podczas dzisiejszego spotkania. Niedawno Victor Ashe oświadczył: „Jesteśmy w fazie poważnych negocjacji z Polską. Z drugiej strony spodziewajmy się ostrożności polskiego rządu, który będzie bardzo dokładnie ważył wszystkie za i przeciw".

Rozmowa premiera z ambasadorem USA Victorem Ashem trwała niespełna godzinę. "To była rozmowa między dobrymi przyjaciółmi i sojusznikami" – powiedział po spotkaniu attache prasowy ambasady USA Christopher Snipes. W spotkaniu brał udział również minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]