2008-07-04: Tarcza antyrakietowa: Amerykanie uwzględnili wstępne oczekiwania rządu polskiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 4 lipca 2008
N icon politics.png

Wczoraj w kancelarii premiera odbyły się wielogodzinne narady szefa rządu z ministrami odpowiedzialnymi za negocjację w sprawie tarczy antyrakietowej. Ponadto, premier Donald Tusk przeprowadził 40-minutową rozmowę z wiceprezydentem USA Dickiem Cheneyem. Amerykańska oferta nie zadowoliła polskiego rządu.

Wczorajsza rozmowa premiera Tuska z Dickiem Cheneyem może okazać się przełomowa dla negocjacji polsko-amerykańskich w sprawie tarczy. Komunikat o stanowisku polskiego rządu ma być znany dzisiaj.

Tymczasem grad krytyki spadł pod adresem szefowej kancelarii prezydenckiej Anny Fotygi. "Bardzo zaszkodziła szefowa prezydenckiej kancelarii Anna Fotyga. Przez jej wizytę Amerykanie chcieli zakończyć negocjacje bez sprawy, na której nam bardzo zależało" - stwierdził jeden z polityków PO. Nieoficjalnie mówi się, że tą sprawą jest system przeciwrakietowy Patriot.

W obronie Anny Fotygi stanął minister Michał Kamiński: "To ohydne, podłe kłamstwo. Przeciwnie, to pani Anna Fotyga uniemożliwiła niektórym czynnikom blokowanie porozumienia".

Wczoraj w Kancelarii Premiera trwały narady, konsultacje, przeprowadzono wnikliwe analizy warunków zaproponowanych przez stronę amerykańską. Najważniejszą ich częścią miały być rozmowy premiera i szefa MON z amerykańskim ambasadorem Victorem Ashem, które nie przyniosły jednak oczekiwanych rezultatów. "Ambasador i premier odbyli bardzo udaną rozmowę o tarczy antyrakietowej, Iraku i Afganistanie. Takie rozmowy między przyjaciółmi to rzecz naturalna" - tłumaczył dziennikarzom rzecznik ambasadora.

Rezultat wczorajszych negocjacji nie jest do końca znany. Wiadomo jedynie, że Amerykanie uwzględnili wstępne oczekiwania rządu polskiego.

Tymczasem zakończyło się spotkanie premiera Donalda Tuska z ministrami Radosławem Sikorskim, Grzegorzem Schetyną oraz Bogdanem Klichem w sprawie tarczy. Następnie Sikorski i Klich udali się do pałacu prezydenckiego, gdzie rozmawiali z Anną Fotygą.

"Szefowie MSZ Radosław Sikorski i MON Bogdan Klich przekazali szefowej Kancelarii Prezydenta Annie Fotydze informację na temat czwartkowej rozmowy telefonicznej premiera Donalda Tuska z wiceprezydentem USA Dickem Cheney'em" - taką informację o spotkaniu w pałacu prezydenckim podał dyrektor Biura Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezydenta Mariusz Handzlik.

Na godzinę 15:00 zapowiedziano konferencję prasową z udziałem premiera.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]