Przejdź do zawartości

2008-07-01: Francja otworzyła rynek pracy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

wtorek, 1 lipca 2008

1 lipca 2008 Francja, wraz z początkiem swojego przewodnictwa w UE, otworzyła rynek pracy dla państw postkomunistycznych, które zostały członkami Unii Europejskiej w 2004 r.

Minister ds. Imigracji, Integracji, Tożsamości Narodowej i Współrozwoju Brice Hortefeux uzasadniając swoją decyzję o pełnym otwarciu rynku pracy powiedział na wczorajszej konferencji prasowej: "Już w styczniu zdecydowałem o rozszerzeniu z 80 do 152 listy zawodów, dla których francuski rynek pracy jest otwarty. Nie wywołało to żadnej polemiki czy debaty i poszukiwań polskiego hydraulika. I dotychczas go nie znaleźliśmy".

Decyzja ta dotyczy Polski, Słowacji, Węgier, Republiki Czeskiej, Litwy, Łotwy, Estonii oraz Słowenii. Ogłosił ją prezydent Nicolas Sarkozy podczas swojej wizyty w Warszawie pod koniec maja. Do tamtej pory, Francja twierdziła, że utrzyma ograniczenia dla nowych krajów wspólnoty do 2009 roku. Wg ekspertów wzrośnie liczba pracowników sezonowych, a także wykwalifikowanych specjalistów sektora bankowego oraz finansowego, lekarzy i inżynierów.

Ograniczenia dla 8 wyżej wymienionych państw obowiązują nadal na rynku pracy w Belgii, Niemczech, Austrii oraz Danii. Natomiast obywatele Rumunii i Bułgarii (w UE od 2007 r.) mogą podejmować zatrudnienie bez ograniczeń jedynie w państwach położonych we wschodniej części UE (wyjątek stanowią Węgry, Finlandia i Szwecja).

Źródła[edytuj | edytuj kod]