2008-06-21: Czesi podpiszą umowę o tarczy antyrakietowej już w lipcu?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 21 czerwca 2008
Platforma radarowa wchodząca w skład systemu tarczy antyrakietowej

Czeski dziennik "Mlada Fronta Dnes" ujawnił, że podpisanie umowy między Czechami a Stanami Zjednoczonymi w sprawie wybudowania radaru wchodzącego w skład amerykańskiej tarczy antyrakietowej przewidziano na 8 lipca.

"Sekretarz stanu USA Condoleezza Rice powinna przybyć do Pragi we wtorek, 8 lipca, w celu podpisania umowy. Odjedzie najpewniej po uroczystej kolacji" - napisano w "MFD" na podstawie informacji od anonimowej osoby z czeskiego MSZ.

O planach lipcowej wizyty Condoleezzy Rice informował już na początku zeszłego tygodnia szef czeskiej dyplomacji Karel Schwarzenberg.

Oprócz podpisania umowy w sprawie tarczy eksperci i przedstawiciele dyplomatyczni obu będą kontynuować negocjacje dotyczące drugiej, uzupełniającej umowy bilateralnej, tzw. SOFA (Status of Forces Agreement), która normować ma szczegóły pobytu sił amerykańskich na terenie Czech.

Obie umowy mają zostać przedłożone parlamentowi. Prezydent czeski Vaclav Klaus dysponuje w izbie niższej parlamentu zaledwie 51% poparciem. Przeciwni planom prezydenta i rządzącej centroprawicy są zarówno socjaldemokraci i komuniści, jak i część posłów Partii Zielonych, wchodzących w skład koalicji rządzącej. Jednocześnie około 60% społeczeństwa wyraża dezaprobatę dla planu umieszczenia radaru na terytorium Czech.

Źródła[edytuj | edytuj kod]