Przejdź do zawartości

2008-06-18: Unia Europejska chce walczyć z ubóstwem

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 18 czerwca 2008

Parlament Europejski przyjął raport nt. walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Wraz z raportem eurodeputowani zatwierdzili propozycję ustanawiającą rok 2010 Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.

Z najnowszych danych unijnych ośrodków wynika, że aż 78 milionów obywateli Wspólnoty żyje w ubóstwie, z tego 19 milionów to dzieci. Aby przeciw działać temu zjawisku, unijni politycy zamierzają podjąć nowe, w założeniach skuteczniejsze od obecnych, działania w walce z biedą na Starym Kontynencie. Przede wszystkim chodzi tu o zapobieganie poszerzaniu się tych zjawisk, a nie o samo zwalczanie ich objawów, które bez nowych rozwiązań, z biegiem czasu mogłyby się tylko nasilać.

Eurodeputowani proponują, aby rozszerzeniu uległa m.in. definicja grup zagrożonych ubóstwem, regulująca kwestie zarządzania narzędziami do walki z biedą. Jednymi z takich narzędzi natomiast, obok już istniejących, ma stać się nowy system ochrony socjalnej i zdrowotnej, a także specjalny program mieszkaniowy. W opinii części unijnych parlamentarzystów, konieczne jest również znaczne zwiększenie dostępu do edukacji na terenie UE. Marie Panayotopoulos-Cassiotou, grecka europdeputowana i sprawozdawca raportu zaapelowała również, aby Europejski Rok Walki z Ubóstwem doprowadził do skupienia działań na walce z ubóstwem dzieci. Szczególnie chodzi tu o tych najmłodszych, którzy wychowują się w rodzinach wielodzietnych, rozbitych, a przede wszystkich tych, gdzie żadne z rodziców nie ma pracy. Jak wynika z raportu, grupa ta jest całkiem pokaźna.

Plany zakładają, że programy pomocowe w zakresie walki z ubóstwem będą pozwalały na szczeblu krajowym, a także lokalnym na współfinansowanie do 50 proc. działań z funduszy wspólnotowych. W budżecie UE, na cele walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym, zarezerwowanych jest obecnie około 16 mln euro. Największymi beneficjentami tej pomocy będą prawdopodobnie w pierwszej kolejności Polska, Rumunia i Bułgaria, a także inne kraje o krótkim unijnym stażu.

Ideę powołania Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i działań mu towarzyszących popiera większość najsilniejszych frakcji w Parlamencie Europejskim. Politycy chcą jednocześnie, aby rok 2010 był już momentem podsumowania części planowanych dziś działań i opracowania kolejnych.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]