Przejdź do zawartości

2008-06-12: Apel o utworzenie Europejskiej Rady Monitoringu Mediów na Białorusi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 12 czerwca 2008
Media

Kultura i rozrywkaCiekawostkiFilm
Gry komputeroweTelewizjaMuzyka

W Warszawie 6 i 7 czerwca odbyła się Konferencja Rady Europy nt. sytuacji mediów na Białorusi, która zakończyła się konkluzją, że nie ma poprawy w dziedzinie mediów i wolności wypowiedzi na Białorusi. Polityka władz białoruskich wobec niezależnych mediów konsekwentnie pozostaje surowa i wykorzystuje policję oraz system prawa do prześladowania dziennikarzy.

Na konferencji wezwano do utworzenia Europejskiej Rady Monitoringu Mediów na Białorusi, zapraszając do udziału w niej, jako członków honorowych, przedstawicieli różnych instytucji europejskich, w tym Parlamentu Europejskiego i OBWE. Rada miałaby składać się także z ekspertów międzynarodowych organizacji pozarządowych. Monitorowałaby sytuację mediów oraz wolność wypowiedzi na Białorusi, reagując na przypadki jej naruszania.

Uczestnicy konferencji wezwali też władze białoruskie do:

  • dekryminalizacji krajowego ustawodawstwa dotyczącego mediów;
  • zaprzestania administracyjnych szykan wobec dziennikarzy relacjonujących masowe demonstracje, szczególnie te, które są częścią procesu wyborczego;
  • zagwarantowania pełnego i nieskrępowanego dostępu do informacji związanej z procesem przedwyborczym i przeprowadzaniem samych wyborów;
  • natychmiastowego zwrotu rzeczy skonfiskowanych w czasie przeszukań dokonanych w domach dziennikarzy;
  • przedyskutowania z szerokim spektrum organizacji zajmujących się mediami wszystkich nowych inicjatyw związanych z prawem medialnym, szczególnie zapowiedzianych przepisów dotyczących internetu.

W spotkaniu, zorganizowanym przez Konferencję Międzynarodowych Organizacji Pozarządowych Rady Europy (INGOs) i Fundację im. Kazimierza Pułaskiego, uczestniczyli członkowie Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE), międzynarodowych organizacji pozarządowych, białoruscy dziennikarze, obrońcy praw człowieka oraz przedstawiciele białoruskiej opozycji demokratycznej, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych, eksperci i politycy z Polski.

Zhanna Litvina prezes Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy podkreśliła, że ważnym problemem jest ingerowanie służb specjalnych w działanie mediów: "W odróżnieniu od naszych sąsiadów - Rosji, Ukrainy, gdzie odbył się proces demonopolizacji mediów, w naszym kraju mamy jednego gospodarza w prasie - jest to głowa państwa, która na swój sposób rozumie rolę prasy i dziennikarzy w społeczeństwie i przede wszystkim traktuje dziennikarzy jako propagatorów państwowej ideologii - powiedziała."

Spotkanie było częścią szerzej zakrojonych działań Rady Europy, wspierających organizacje pozarządowe i niezależne media na Białorusi. Szwecja potwierdziła, że demokratyczne przemiany na Białorusi są sprawą Europy i stanowią priorytet szwedzkiego przewodnictwa. Konferencji patronował marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]