Przejdź do zawartości

2008-06-01: Macedonia: wybory parlamentarne

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 1 czerwca 2008

Dziś odbędą się w Macedonii przedterminowe wybory parlamentarne. Będą one próbą utrzymania władzy przez środowiska konserwatywne, scalające liczne narodowe.

Konieczność rozwiązania parlamentu i przeprowadzenia przedterminowych wyborów ujawniła się po kwietniowym szczycie NATO, na którym Grecja zablokowała przystąpienie Macedonii do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Grecy nie uznają bowiem niepodległości Macedonii, gdyż historyczny region Macedonii helleńskiej w ponad 50% znajduje się na terytorium obecnej Grecji.

Najpoważniejszą partią, która może liczyć na zwycięstwo w wyborach, jest rządząca Wewnętrzna Macedońska Organizacja Rewolucyjna-Demokratyczna Partia Macedońskiej Jedności Narodowej (VMRO-DPMNE) premiera Nikoły Grujewskiego. Prawdopodobnie jednak nie będzie ona mogła liczyć na samodzielne rządy. Przypuszczalnym koalicjantem jest jedna z partii reprezentujących mniejszość albańską w Macedonii.

Do wyborów przystąpiło 18 partii i bloków wyborczych. Do obsadzenia w jednoizbowym parlamencie jest 120 mandatów. Liczba kandydatów sięga ponad 1500.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]