Przejdź do zawartości

2008-06-01: Discovery dostarczy japońskie laboratorium

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 1 czerwca 2008
Start promu Discovery do misji STS-124
Moduł japońskiego laboratorium orbitalnego Kibō, który dostarczy Discovery
Załoga misji STS-124, stoją od lewej Gregory E. Chamitoff, Michael E. Fossum, Kenneth T. Ham, Mark E. Kelly, Karen L. Nyberg, Ronald J. Garan i Akihiko Hoshide

Wahadłowiec Discovery rozpoczął misję STS-124, której głównym celem jest dostarczenie i montaż na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) kolejnych elementów japońskiego laboratorium orbitalnego Kibō. Amerykański prom kosmiczny wystartował z Centrum Lotów Kosmicznych im. J.F.Kennedy'ego na Florydzie 31 maja o 17:02 czasu lokalnego (23.02 czasu polskiego), przy znakomitych warunkach pogodowych.

Na pokładzie znajduje się siedmioosobowa załoga, pod dowództwem Mark E. Kelly, składająca się z Japończyka Akihiko Hoshide oraz Amerykanów: Kenneth Ham, Karen L. Nyberg, Ronald J. Garan, Michael E. Fossum i Gregory Chamitoff, który pozostanie na stacji ISS.

Dostarczany podczas tej misji moduł japońskiego laboratorium jest drugą z jego trzech części. Pierwsza została wyniesiona na orbitę w marcu 2008, lot z ostatnią planowany jest na marzec 2009. Montaż przywiezionego modułu będzie wymagał od astronautów z STS-124 odbycia trzech spacerów kosmicznych w przestrzeń kosmiczną, z których każdy planowany jest na ok. 6,5 godziny.

Poza tym członkowie misji dokonają m.in. napraw baterii słonecznych ISS oraz jej toalety, do której wiozą z Ziemi nową pompę i części do naprawy. Awaria toalety w module rosyjskim Zwiezda utrudniła w ostatnich dniach życie mieszkańców stacji.

Nastąpi również wymiana jednego z członków stałej załogi Stacji - Garretta Reismana, który przebywał w kosmosie przez trzy miesiące zastąpi na stanowisku inżyniera pokładowego Gregory Chamitoff. Powrót Discovery na Ziemię planowany jest na 14 czerwca.


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
do misji STS-124


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]