2008-04-21: RPA: związkowcy nie chcą przykładać ręki do ludobójstwa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
World map blank with blue sea.svg
poniedziałek, 21 kwietnia 2008

Południowoafrykański związek transportowców SATAWU postanowił odmówić przewożenia i rozładowywania chińskiej broni przeznaczonej dla władz Zimbabwe.

Do portu w Durbanie zawinął chiński statek „An Yue Jiang”, którego właścicielem jest państwowe przedsiębiorstwo chińskie. Na pokładzie statku znajduje się ładunek ponad miliona sztuk amunicji dla karabinów Kałasznikowa i innych rodzajów broni, około 3,5 tys. moździerzy i 1500 granatników o wartości prawie 10 milionów randów. Ładunek został zamówiony trzy dni po zakończeniu wyborów w Zimbabwe. Związkowcy uznali, że gdyby transport dotarł do miejsca przeznaczenia, mógłby posłużyć do zamordowania tysięcy mieszkańców Zimbabwe i odmówili udziału w tym przedsięwzięciu.

Organizacja anarcho-komunistów południowoafrykańskich Zabalaza Anarchist Communist Front wzywa wszystkich do zbierania informacji o planowanych transportach broni z Chin do Zimbabwe i do występowania w obronie pracowników, którzy mogą być represjonowani za odmowę udziału w transporcie broni.

Źródła[edytuj | edytuj kod]