2008-04-20: Wikipedyści zapraszają pedagogów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 20 kwietnia 2008

W anglojęzycznej i innych wersjach językowych Wikipedii od kilku lat realizowane są projekty, w których uczestniczą nauczyciele i wykładowcy z różnych uczelni oraz ich studenci i uczniowie. Od kilku tygodni ta inicjatywa pojawiła się także w polskiej wersji tej internetowej encyklopedii.

Jezioro Pluszne - tutaj profesor Czachorowski wraz ze studentami będzie prowadził dokumentację fotograficzną do Wikipedii, aby hasło o tym jeziorze mogło uzyskać status medalowego.
Dzieci z Wikipedią na DVD wręczoną przez Paterma za udział w konkursie. Jest to jedyne zdjęcie z polskim akcentem, jakie zawisło w nowej siedzibie Fundacji Wikimedia

Po kilku dniach od ukazania się wiadomości na wszystkich stronach Wikipedii (widzą ją tylko niezalogowani użytkownicy) o tej inicjatywie, powstał pierwszy projekt uniwersytecki, nad którym czuwać będzie prof. dr hab. Stanisław Czachorowski z Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego, który dla wikipedystów znany jest jako user:S.Czachorowski lub czachorek. Studenci będą mieli za zadanie opisać lub poprawić kilkadziesiąt artykułów związanych z ekologią jezior, a od strony merytorycznej nad ich działaniami czuwać będzie trzech pracowników naukowych.

Chociaż jest to pierwszy projekt od startu tej inicjatywy, to już wcześniej zaczął działać projekt, założony przez księdza Patryka Michalskiego (dla wikipedystów znanego jako user:Paterm). Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Częstochowie, wśród których prowadzi on lekcje religii będą mieli za zadanie opisywać hasła związane z chrześcijaństwem.

Obaj wikipedyści już wcześniej angażowali się w akcje związane z popularyzacją Wikipedii. S.Czachorowski organizował urodziny Wikipedii w Olsztynie, a Paterm wręczał płytę DVD z Wikipedią jako główną nagrodę w "Konkursie wiedzy ogólnej dla młodzieży parafii Miłosierdzia Bożego w Częstochowie".

W anglojęzycznej Wikipedii szczególnie zaangażowany w tworzenie tego typu projektów jest user:Piotrus, który podczas Konferencji Wikimedia Polska 2008 wygłosi wykład Wikipedia jako narzędzie dydaktyczne. Szablon projektu w polskiej Wikipedii powstał na bazie utworzonych przez niego stron. Konferencja ta, która jest jednocześnie ogólnopolskim zlotem polskojęzycznych wikipedystów odbędzie się w Rabce w dniach 22-25 maja 2008. W anglojęzycznej wersji encyklopedii użytkownikom udało się zaprosić do tej pory naukowców z takich prestiżowych uczelni jak Massachusetts Institute of Technology czy Uniwersytet Yale'a.

Źródła[edytuj | edytuj kod]