2008-04-12: Manifestacja NOP trwa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 12 kwietnia 2008

Na dziś zapowiedziana została manifestacja narodowców oraz kontrmanifestacja antyfaszystów. Dokładniej o sprawie pisaliśmy w artykule Narodowcy we Wrocławiu legalnie. Poniżej prezentujemy przebieg zdarzeń.

19:45 - Aktywiści antyfaszystowscy jadą pod komisariat na ul. Trzemeskiej pikietować za zwolnieniem zatrzymanych członków kontrmanifestacji, którzy zostali zatrzymani w związku ze sprawą pobicia jednego z narodowców.

16:56 - Demonstranci zamknięci w kotle wychodzą już dobrowolnie i są prowadzeni do samochodów policyjnych. Wszystko wskazuje na to, że demonstracja się zakończyła.

16:45 - Pozostała grupka ok. 60 manifestantów ONR/NOP została wzięta w kocioł przez policję. Pojedyncze osoby są wyciągane przez policjantów. Zebrani skandują "Gestapo", "Ubecja", "Fotografujcie to". Śpiewają "Rotę" na przemian z hymnem państwowym. Turyści zwiedzający Wrocław przyglądają się z zaciekawieniem zgromadzonym, jak atrakcji turystycznej.

16:20 - Antyfaszyści rozpraszają się. ONR/NOP stoi otoczone przez policję pod Pałacem Arcybiskupim i skanduje "faszyści". Na plac wjechała więźniarka.

16:10 - Nacjonaliści zostali zablokowani przez policyjne oddziały prewencji. Na miejscu pojawiły się oddziały antyterrorystyczne, które zabierają manifestantów do policyjnych busów. Przybył również Maciej Płażyński, który rozmawia z policją.

15:50 - Demonstracja nacjonalistów została zablokowana przez policję pod katedrą. Demonstranci stoją otoczeni przez policję. 6 antyfaszystów zatrzymanych wcześniej przebywa na komisariacie przy ul. Trzemeskiej. Wśród starszych przechodniów słychać, że marsz narodowców przypomina pochody w hitlerowskich Niemczech

15:40 - ONR i NOP ruszyło w kierunku przeciwnym, niż planowana trasa przemarszu - dalej od rynku. Narodowcy idą teraz czwórkami Mostem Tumskim w kierunku katedry. Skandują: "Sierpem i młotem czerwoną hołotę", "Precz z komuną" i "Katyń pamiętamy". Antyfaszyści są odcięci przez policję po drugiej stronie kościoła Św. Jadwigi.

15:32 - Do narodowców dołączyła kolejna grupa osób. Jest ich w tej chwili około stu.

15:25 - Policja oddziela kordonem ONR od anarchistów. Antyfaszyści zostali zepchnięci dalej w głąb ul. Św. Jadwigi i zostali otoczeni przez policję. Policjanci są uzbrojeni w tarcze i broń gładkolufową.

15:15 - Policja wzywa do rozejścia się i daje narodowcom na to 15 minut. Narodowcy skandują: "Precz z komuną".

15:10 - coraz więcej policji koło kościoła na Piasku. Narodowcy nie mogą ruszyć się z miejsca. Przedstawiciel miasta delegalizuje manifestację, nim ta zdążyła wykrzyczeć pierwsze hasła.

14:59 - Do nacjonalistów dołącza się kolejna kilkudziesięcioosobowa grupa. Pojawiła się również osoba z megafonem.

14:55 - Manifestacji narodowców w brunatnych koszulach koło kościoła NMP na Piasku z zainteresowaniem przyglądają się niemieccy turyści. Porządku pilnują funkcjonariusze policji.

14:50 - Według nieoficjalnych informacji policja zatrzymała 6 antyfaszystów. Strony opuściły rynek.

14:25 - Narodowcy łączą się w jedną grupę. Na miejscu są duże ilości policji. Grupa idzie w stronę kościoła na Piasku, gdzie o 15 ma się rozpocząć legalna manifestacja. Na rynku policja spisuje narodowców oraz antyfaszystów.

14:15 - Policja wzywa NOP do rozejścia się. Ci zwijają transparenty i odchodzą. Koło Galerii Dominikańskiej Antifa pobiła dwóch narodowców. Jeden mocno krwawi. Prawdopodobnie jest mieszkańcem Słupska. Drugi zaraz potem dołącza do kolegów z organizacji. Wiadomo, że doszło do zatrzymań.

14:05 - Przed dwiema minutami dwóch anarchistów zostało pobitych pod galerią dominikańską. Obydwie grupy zbliżają się już do rynku. Jacyś ludzie biegną chaotycznie w różnych kierunkach.

13:55 - Obydwie grupy zmierzają w kierunku rynku. ONR idzie z przodu. Prawdopodobnie będą chcieli połączyć się z manifestacją NOP, która czeka na rynku. Wzdłuż promenady idą grupki manifestantów z NOP. Niosą transparenty: "NOP Wrocław" oraz "NOP - ostatni bastion zdrowego rozsądku". Krzyczą: "Polska tylko dla Polaków". Obydwu pochodom towarzyszą wozy policyjne.

13:45 - Narodowcy ruszyli w kierunku miasta. Kontrmanifestacja na Dworcu Głównym też została rozwiązania. Antyfaszyści rozproszyli się i ruszyli za nimi. Pod pomnikiem Chrobrego zebrało się 60 osób.

13:40 - Oficjalnie otwarto kontrmanifestację. Padło hasło wygwizdania ONR. Hałasują trąbki i gwizdki. Obie grupy liczą kilkadziesiąt osób. Jak dotąd nie doszło do incydentów.

13:30 - Na Dworcu Głównym chaotycznie gromadzą się dwie grupy. Widać już zwartą grupę około 30 osób z ONR. Zbierają się grupki rozproszonych kontrdemonstrantów. Wszystkiemu towarzyszą 4 samochody policyjne. Pod pomnikiem Chrobrego jest już 30 osób. Trzymają zwinięte transparenty.

13:13 - Członkowie ONR ustawiają się przy pomniku Chrobrego.

10:00 - Pojawiają się informacje o wiszącym przy Dworcu Głównym plakacie ośmieszającym ONR [1]

  1. http://img259.imageshack.us/img259/9619/p1130391iw2.gif
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa dolnośląskiego
Wikinews
Wikinews
Dolnośląskie
Dolnośląskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie dolnośląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Wrocławia | Legnicy | Wałbrzycha | Jeleniej Góry | pozostałych miejscowości


Źródła[edytuj | edytuj kod]