2008-04-03: Rozpoczął się szczyt NATO w Bukareszcie
Wczoraj rozpoczął się szczyt NATO w Bukareszcie. Podczas trzydniowych rozmów i spotkań przywódcy 26 państw członkowskich zajmą się przyszłością misji w Afganistanie i rozszerzeniem sojuszu w kontekście stosunków z Rosją.
Bukaresztański szczyt już jest uznawany za jeden z najważniejszych w historii Sojuszu Północnoatlantyckiego, staje się on okazją do zaprezentowanie rzeczywistej umiejętność sojuszu do współpracy i wypracowania jednolitego, silnego stanowiska wobec sytuacji międzynarodowej.
Nie bez znaczenia w tym kontekście będzie ujednolicenie pozycji w sprawie rosyjskich nacisków dotyczących nie przyłączania do NATO Ukrainy i Gruzji. Zarówno zwolennicy rozszerzenia sojuszu o byłe republiki sowieckie, czyli Polska, USA, Kanada i kraje bałtyckie, jak i przeciwnicy z Niemiec i Francji obstają przy swoim stanowisku. Kością niezgody w tej sprawie jest strategia wobec Rosji, domagającej się nie dopuszczenia do członkostwa Ukrainy i Gruzji w zamian za pomoc wojskową w Afganistanie.
Jednak to właśnie dalsze losy afgańskiej misji wojskowej, w bezpośrednio wewnątrznatowskim kontekście, będą najważniejszym punktem spotkania w Bukareszcie. Przedstawiciele USA i Wielkiej Brytanii – krajów reprezentujących największe siły wchodzące w struktury ISAF, będą próbowali wykorzystać szczyt, aby przekonać innych członków do zwiększenia swojego udziału w misji. Nieoficjalnie wiadomo, że na wezwanie to pozytywnie odpowie Francja, jeszcze w Rumunii ogłaszając znaczne zwiększenie swojego kontyngentu.
Poza wewnętrznymi sporami następuje natomiast proces włączania do NATO Albanii, Chorwacji i Macedonii. Członkostwu Macedonii pod obecną nazwą przeciwna jest Grecja, uważająca, że nazwa Macedonia jest historycznym określeniem jednego z jej regionów. Trwają jednak rozmowy zapowiadające szybkie i pozytywne rozwiązanie tej problematycznej kwestii.
Wczoraj członkowie szczytu spotkali się na roboczej kolacji, w czasie której poruszyli kwestie związane ze strategią rozszerzania i stanowiska wobec Rosji. Na dziś, zaplanowano spotkanie głównego ciała sojuszu, czyli Rady Północnoatlantyckiej, a także przeprowadzenie panelu poświęconego misji ISAF.
Prezydent RP Lech Kaczyński udał się do Bukaresztu 2 kwietnia 2008 r.
Towarzyszą mu:
- Minister Spraw Zagranicznych RP Radosław Sikorski,
- Minister Obrony Narodowej RP Bogdan Klich,
- szef Kancelarii Prezydenta RP Anna Fotyga,
- ministrowie Kancelarii Prezydenta RP Michał Kamiński i Małgorzata Bochenek.
Po przylocie Prezydent RP spotkał się z Prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwilim i Prezydentem Litwy Valdasem Adamkusem.
3 kwietnia br. po powitaniu przez Prezydenta Rumuni Traiana Basescu i Sekretarza Generalnego NATO Jaapa de Hoop Scheffera Prezydent RP wziął udział w sesji roboczej Szczytu NATO.
Prezydent Lech Kaczyński spotkał się również z Premierem Wielkiego Księstwa Luksemburga Jeanem–Claudem Junkerem i wziął udział w śniadaniu roboczym w formule Rady Partnerstwa Euroatlantyckiego oraz w sesji dotyczącej Afganistanu.
W godzinach wieczornych Prezydent RP spotkał się z Premierem Królestwa Belgii Yvesem Laterme oraz z Kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
Galeria
[edytuj | edytuj kod]-
Lech Kaczyński udaje się na roboczą sesję Szczytu NATO
-
Lech Kaczyński udaje się na roboczą sesję Szczytu NATO
-
Lech Kaczyński udaje się na roboczą sesję Szczytu NATO
-
Sesja robocza Szczytu NATO
-
George W. Bush, Condoleezza Rice
-
Lech Kaczyński, Radosław Sikorski
-
George W. Bush, Laura Bush, Taian Basescu, Maria Basescu, Jaap de Hoop Scheffer i Jeannine de Hoop Scheffer
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]- NATO z Ukrainą i Gruzją?, 4 kwietnia 2008
- NATO zgadza się na tarczę, 4 kwietnia 2008
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z serwisu e-Polityka.pl (więcej informacji).
- Archiwum Kancelarii Prezydenta RP – Udział Prezydenta RP w Szczycie NATO w Bukareszcie – www.prezydent.pl, 3 kwietnia 2008