2008-03-26: Sondaż ws. Traktatu zniknął ze strony PO

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 26 marca 2008

Na stronie internetowej Platformy Obywatelskiej pojawił się sondaż w sprawie Traktatu Lizbońskiego, w którym mogli oddawać głosy interneuci. Następnie udział w sondzie został zablokowany, znikły również wyniki dotychczasowego głosowania. Wiele osób, które odwiedziło stronę PO, zarzucały manipulację danymi. Platforma zrzuca winę na hakerów.

Z komunikatu zamieszczonego na stronie Platformy wynika, że zawieszenie publikacji ma związek z "uzasadnionymi przesłankami wskazującymi na podejmowanie działań celowo zniekształcających wyniki sondy".

O tym sondażu, a właściwie o wynikach głosowania rozpisywały się dzisiejsze dzienniki. Dziennikarze zaobserwowali bardzo szybko zmieniające się dane. "Rzeczpospolita" alarmowała, że wyniki zmieniały się jak w kalejdoskopie. Na postawione pytanie, czy posłowie powinni ratyfikować traktat, na początku kilka tysięcy głosujących odpowiedziało: "nie". Nagle wyniki się odwróciły i na "nie" było 900 osób, a na "tak" - 5 tysięcy. W tym samym artykule dziennikarze zamieścili wypowiedź Pawła Grasia z PO, który zdementował wszelkie sygnały mówiące o fałszerstwie, winą za cale zamieszanie obarczył hakerów, którzy przypuścili atak na stronę Platformy.

Wiceszef klubu Platformy Obywatelskiej Grzegorz Dolniak wyjaśnił portalowi dziennik.pl, że przyczyną zamieszania była przebudowa strony internetowej.

Na stronie PO aktualnie znajduje się następujący komunikat: „W związku z licznymi komentarzami dotyczącymi wyników sondażu nt. ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, oraz uzasadnionymi przesłankami wskazującymi na podejmowanie działań celowo zniekształcających wyniki sondy, zostaje ona zawieszona. Jej ponowne uruchomienie nastąpi po wprowadzeniu zabezpieczeń minimalizujących ryzyko ponownych manipulacji w przyszłości".

Strona www PO.jpg

Zobacz też[edytuj]

Źródła[edytuj]