Przejdź do zawartości

2008-03-12: Holocaust Task Force otworzył stały sekretariat w Berlinie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 12 marca 2008

Wczoraj w Berlinie odbyła się uroczystość otwarcia stałego sekretariatu Holocaust Task Force – międzynarodowej organizacji dbającej o pamięć o ofiarach holocaustu.

The Task Force for International Cooperation on Holocaust Education, Remembrance, and Research (potocznie Holocaust Task Force) to organizacja zrzeszająca rządy i stowarzyszenia z 25 krajów świata, w tym z Polski. Organizacja powstała przed dziesięcioma laty z inicjatywy ówczesnego premiera Szwecji Görana Perssona. W celu zwiększenia dynamiki działania i zaangażowania poszczególnych członków, przewodnictwo organizacji jest rotacyjne. Obecnie sprawują je Czechy.

W Berlinie stały sekretariat organizacji został ulokowany na terenie placówki dydaktyczno-wystawienniczej „Topografia terroru”. Na wczorajszej uroczystości otwarcia obecni byli przedstawiciele najwyższych władz Niemiec. Wicekanclerz i szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier w czasie swej mowy zapowiedział, że nadszedł najwyższy czas na rozpoczęcie prac nad opracowaniem nowych form kultywowanie pamięci o ofiarach hitlerowskiego terroru. "Naszym zadaniem jest przypominanie faktów, dbałość o to, aby nie stały się one abstrakcją czy zniknęły pod pyłem historii" - stwierdził. Steinmeier zaznaczył także, że jego kraj w pełni przyznaje się do swej „niepodzielnej historycznej winy”.

Niemiecki wicekanclerz zapowiedział również, ze w Niemczech nie ma dziś tolerancji dla antysemityzmu. W tym kontekście Steinmeier dodał również, że Niemcy czuja szczególną odpowiedzialność za istnienie Izraela.

Źródła[edytuj | edytuj kod]