Przejdź do zawartości

2008-03-11: Białystok: 15 m ściana runęła na budowie galerii Alfa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 11 marca 2008

Dziś ok. godz. 7:30 zawalił się strop pierwszego piętra nowobudowanej galerii handlowej Alfa w Białymstoku. Zginął 26-letni robotnik. Ratownicy wydobyli z gruzowiska również jego kolegę - jest przytomny i samodzielnie oddycha.

Ceglasta ściana, która runęła miała długość ok. 15 m i wysokość 3 kondygnacji. Prowadzone jest odgruzowywanie miejsca zdarzenia. Natomiast akcja ratownicza została już zakończona. Z Warszawy jedzie specjalna grupa, która ma dodatkowo przeszukać gruzowisko.

Stary budynek dawnych zakładów włókienniczych przy ul. Świętojańskiej (budowa galerii znajduje się w jego sąsiedztwie i miała objąć również ten obiekt) nadal stanowi zagrożenie ponieważ została naruszona jego konstrukcja.

"Nic nie wróżyło, że może dojść do tragedii" - powiedział Maciej Kuryłowicz, generalny projektant galerii. Poinformował on także, że obiekt był w stanie surowym zamkniętym. Stwierdził, że na określenie przyczyn wypadku jest jeszcze za wcześnie oraz, że "na tym etapie nic nie wiadomo, to jest wiedza specjalistyczna". Podkreślił, że najczęściej przy takich katastrofach zdarzają się błędy projektowe lub wykonawcze ale na takim zaawansowaniu budowy jest mało prawdopodobne, by „wkradł się błąd projektowy”. Dodał, że w przypadku gdy podczas budowy wykorzystywane są stare budynki to "wszystko jest trudne architektonicznie, zabytki zawsze niosą niepewność, bo nie da się prześwietlić każdego metra budynku".

"Podbiliśmy fundamenty, żeby była pewność, że nie będą osiadać. Wzmocniliśmy wieńce, ściany, podmurowania. To miała być taka perełka, pięknie zrekonstruowana. Budynek miał odwoływać się do tradycji włókniarskich miasta. Ze względu na swoją strukturę i to, że obiekt znajduje się pod ochrona konserwatorska, patrzyliśmy na wszystko przez szkło powiększające staraliśmy się wykonywać to we właściwy sposób – zgodnie z projektem, obowiązującymi przepisami i prawem. Jak widać coś się nie udało" - poinformował Jacek Świgost z firmy JWK Invest, która jest inwestorem galerii.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa podlaskiego
Wikinews
Wikinews
Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie podlaskim.

Zobacz także aktualne wydarzenia z Białegostoku, Suwałk i Łomży

Podlaskie
Podlaskie