Przejdź do zawartości

2008-03-11: Aparat fotograficzny wykonujący zdjęcia prześwietlające ubrania

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 11 marca 2008

Brytyjska firma ThruVision opracowała aparat fotograficzny, który potrafi wykonywać zdjęcia prześwietlające ubrania. Urządzenie będzie miało za zadanie wykrywać broń, narkotyki oraz materiały wybuchowe na stacjach kolejowych oraz lotniskach w Wielkiej Brytanii.

System T5000 wykorzystuje technologię przeznaczoną pierwotnie do użytku w przestrzeni kosmicznej, do prowadzenia obserwacji niezależnie od chmur kosmicznych pyłów. Jednak naukowcy dostrzegli także szansę zastosowania tego wynalazku na Ziemi.

Jak donosi The Times, urządzenie ThruVision już jest w użyciu w Canary Wharf – londyńskim kompleksie biznesowym. Skanuje ubrania osób wchodzących do biur z maksymalnej odległości 12 metrów. Producent zapowiedział, że aparat ma mieć znacznie większy zasięg – do 24 metrów.

System wykorzystuje „pasywną technologię obrazowania”, co oznacza, że w celu zidentyfikowania zarejestrowanej substancji używane są promienie elektromagnetyczne, znane jako T-rays (Terahertz). Każdy materiał charakteryzuje się inną strukturą, dzięki temu technologia pozwala na odróżnienie np. kokainy od cukru.

T5000 skanuje ubrania, lecz nie ukazuje szczegółów anatomicznych, więc nie ingeruje w prywatność fotografowanych osób.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]