Przejdź do zawartości

2008-03-08: Serbia: premier Vojislav Koštunica podał się do dymisji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

To jest koniec rządu. Gabinet, który nie ma jednolitej polityki w sprawie Kosowa i granic Serbii, nie może funkcjonować. W tej sytuacji nie możemy rządzić i musimy zwrócić mandat narodowi

—Vojislav Koštunica, premier Serbii

sobota, 8 marca 2008

Premier Serbii Vojislav Koštunica ogłosił w sobotę 8 marca, że podaje się do dymisji. Jako przyczyny swojej decyzji podał kryzys rządowy wynikający z ogłoszenia niepodległości przez Kosowo oraz różnice poglądów w koalicji rządzącej m.in. w sprawie współpracy Serbii z Unią Europejską.

Jak podaje serwis Gazeta.pl: "Przewodniczący Demokratycznej Partii Serbii (DSS) pośrednio oskarżył swych proeuropejskich koalicjantów o poddanie sprawy Kosowa w zamian za lepsze stosunki z Zachodem, który poparł secesję tej dotychczasowej serbskiej prowincji."

Proeuropejskie partie koalicyjne: Partia Demokratyczna (DS), której przewodniczy prezydent Boris Tadić oraz niewielka liberalna partia G17 Plus, nie chcą wiązać sprawy Kosowa z rozmowami o współpracy z Unią Europejską. Z kolei skrajni nacjonaliści z Serbskiej Partii Radykalnej (SRS) oraz członkowie DSS uważają, że kraje UE powinny wycofać się z uznania niepodległości Kosowa, zanim Serbia rozpocznie rozmowy o członkostwie w UE.

Przedterminowe wybory parlamentarne przewidziane są na 11 maja. Tego samego dnia mają odbyć się w Serbii wybory samorządowe. 10 marca zbierze się serbski rząd w celu omówienia kwestii rozwiązania parlamentu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]