Przejdź do zawartości

2008-03-04: Spotkanie dowódców sił zbrojnych Republiki Federalnej Niemiec

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 4 marca 2008

10 i 11 marca w Hotelu Maritim w Berlinie dowódcy sił zbrojnych Republiki Federalnej Niemiec będą uczestniczyć w konsultacjach, które odbędą się pod hasłem „Misja – naszym zadaniem, dowodzenie - naszym zawodem, odpowiedzialność - naszym fundamentem”

Konsultacje odbędą się pod przewodnictwem generała Wolfganga Schneiderhahna. Do zaproszonych gości należą kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz sekretarz generalny NATO, Jaap de Hoop Scheffer. W spotkaniu weźmie udział również minister obrony Franz Josef Jung.

Spotkanie dowódców ma na celu omówienie postępów w transformacji, jaką Bundeswehra przechodzi od 2004 roku i która ma celu polepszenie gotowości bojowej niemieckiej armii oraz lepsze jej przygotowanie do wyzwań w przyszłości. Drugim ważnym zagadnieniem to tzw. kultura dowodzenia w niemieckich siłach zbrojnych.

Jaap de Hoop Scheffer wygłosił ostatnio także sugestie, aby Bundeswehra bardziej zaangażowała się w działania na terenie Afganistanu.

Konsultacje na szczeblu dowódczym w armii niemieckiej odbywają się od powstania Bundeswehry. Są one organizowane z inicjatywy generalnego inspektora sił zbrojnych Niemiec. Ostatnie miało miejsce w 2005 w dawnej stolicy Niemiec Bonn.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]