2008-03-02: Dubaj: represje wobec strajkujących pracowników indyjskich

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 2 marca 2008

24 lutego sąd w Dubaju skazał 45 pracowników z Indii na sześć miesięcy w więzieniu za ich udział w strajku pod koniec 2007 roku. Podczas tych demonstracji doszło do starć z policją. Po zakończeniu wyroku pracownicy mają być deportowani.

Protesty pracownicze pojawiły się także w Bahrajnie. W Dubaju ponad 75 proc. pracowników stanowią cudzoziemcy. Na półwyspie arabskim w Bahrajnie, Arabii Saudyjskiej, Kuwejcie, Katarze, Omanie oraz Emiratach Arabskich pracuje ponad 13 mln. imigrantów.

W tych krajach gdzie, panuje inflacja i pieniądze są związane z wartością dolara, pensje spadają. W Dubaju i Katarze koszt życia wzrósł o ponad 38 proc. ostatnio, ale pensje w większości się nie zmieniły. Wielu pracowników z Indii zarabia mniej niż 200 dolarów miesięcznie. Pracownicy z Azji często pracują 80 godzin tygodniowo za 9 dolarów dziennie. Niektórzy z nich także zostali rekrutowani przez nieuczciwe agencje pracy. Część agencji trzyma paszporty swoich pracowników, aby ci nie mogli szukać innej pracy, czy wyjechać. Są także udokumentowane przypadki niewolnictwa.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Dubaj: Strajki i represje”, opublikowanego w serwisie Centrum Informacji Anarchistycznej (więcej informacji).