Przejdź do zawartości

2008-02-04: StopBadware krytykuje RealPlayer

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 4 lutego 2008

Organizacja non-profit StopBadware skrytykowała twórców RealPlayer, programu odtwarzającego pliki multimedialne, za umieszczenie w aplikacji dodatkowych komponentów, które instalowane są bez informowania o tym użytkowników.

Grupa StopBadware ma siedzibę w Oksfordzie i jest organizacją prokonsumencką, mającą na celu zwalczanie złośliwego oprogramowania. Jako szkodliwe, wyszczególnione zostały wersje 10 oraz 11 RealPlayera.

Problem wersji 11 wiąże się z Rhapsody Playerem, działającym w oparciu o internetowy serwis pobierania plików muzycznych o nazwie Rhapsody, który podobnie jak RealPlayer należy do firmy RealNetworks. Program ten instalowany jest automatycznie wraz RealPlayer 11, ale podczas jego usuwania, Rhapsody Player zostaje na dysku. Wersja 10.5 z kolei w domyślnej instalacji zawiera aplikacje reklamowe.

„Oprogramowanie reklamowe dostarczane wraz z RealPlayerem, jest opisane w sposób niepełny. Aplikacje te mogą sprawiać wrażenie, że mają inne przeznaczenie, niż w rzeczywistości” - napisało w oświadczeniu StopBadware.

Źródła[edytuj | edytuj kod]