Przejdź do zawartości

2008-01-24: Żałoba narodowa w Polsce w wyniku wypadku lotniczego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 24 stycznia 2008

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński w związku z katastrofą samolotu wojskowego w okolicach Mirosławca, rozporządzeniem z 24 stycznia 2008 r., wprowadził na terytorium całego kraju żałobę narodową. Żałoba narodowa będzie obowiązywać od 24 stycznia br. od godz. 19:00 do soboty 26 stycznia br. do godz. 19:00.

Podczas żałoby narodowej flagi przyozdobione są kirem i opuszczone do połowy masztu. Media zobowiązane są do nienadawania programów rozrywkowych, odwoływane są imprezy rozrywkowe i koncerty.

Premier Donald Tusk ogłosił, że Rada Ministrów zdecydowała, że jutro na terenie całego kraju o godzinie 12 pamięć ofiar wypadku uczczona zostanie minutą ciszy.

Rząd obiecał także pomoc finansową dla rodzin zmarłych oraz pośmiertny awans wszystkich poległych o jeden stopień. Pomoc finansowa oferowana przez rząd dotyczyć ma sfinansowania pogrzebu i późniejszych zapomóg finansowych. Resort pracuje także nad programem stypendialnym dla dzieci żołnierzy poległych w trakcie zadań służbowych. Prawdopodobnie resort nie odbierze także rodziną poległych kwater, które przysługiwały im z racji pracy jednego z współmałżonków w armii.

Prezydent wraz z Małżonką jako pierwszy dokonał wpisu do księgi kondolencyjnej wyłożonej w Pałacu Prezydenckim.

Prezydent napisał:

Z głębokim bólem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o tragedii, jaka wydarzyła się w dniu 23 stycznia 2008 r. w okolicach Mirosławca.

W katastrofie samolotu transportowego CASA C-295 M, ze składu polskich Sił Powietrznych z 13. eskadry lotnictwa transportowego w Krakowie, zginęli oficerowie z grona dowódców polskiego lotnictwa wojskowego oraz członkowie załogi.

Ogromnie poruszeni tą tragedia, składamy wyrazy najgłębszego współczucia rodzinom ofiar oraz ich najbliższym. Łączymy się z nimi w smutku i modlitwie. Oddajemy hołd ofiarom katastrofy. To chwile głębokiej żałoby dla Polskich Sił Powietrznych, dla całego Wojska Polskiego i dla wszystkich Polaków.

Przed dokonaniem wpisu Prezydent RP wygłosił oświadczenie:

„Kraj dotknęła tragedia. Zginęło dwudziestu oficerów, jeden podoficer Wojska Polskiego, oficerów lotnictwa. Chciałem w imieniu swoim i całego społeczeństwa złożyć wszystkim członkom rodzin ofiar najserdeczniejsze wyrazy współczucia. Chciałbym zapewnić o naszej pamięci. Chciałbym zapewnić też o tym, że nigdy nie zapomnimy ofiarnej służby tych, którzy zginęli w katastrofie pod Mirosławcem. Dziękuję bardzo. I oczywiście proszę państwa dziś wprowadzona zostanie żałoba narodowa do soboty do godziny 19:00. Powtarzam od dziś od godziny 19:00 - obowiązuje żałoba narodowa.”

Do księgi kondolencyjnej będzie można się wpisać dziś tj. 24 stycznia br. do godz. 19:00, w piątek 25 stycznia br. w godz. 15:00-19:00 oraz w sobotę 26 stycznia br. w godz. 11:00-19:00.

Źródła[edytuj | edytuj kod]