Przejdź do zawartości

2008-01-23: It's Just Unreal: wybrano najlepsze grafiki Wikimedia Commons z roku 2007

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 23 stycznia 2008
Logo tegorocznego konkursu POTY
Zorza polarna - grafika, która została wybrana jako najlepsza za 2006 rok nie była wykonana przez członka społeczności, lecz przez United States Air Force

Tegoroczna edycja Picture of the Year (POTY), czyli konkursu na najlepszą grafikę spośród tych, które zostały uznane za medalowe w 2007 roku w Wikimedia Commons, trwała od 10 do 24 stycznia. Podobnie jak rok temu użytkownicy projektów Wikimedia głosowali w dwóch turach. Wpierw spośród wszystkich 514 zeszłorocznych grafik medalowych wybrano 28, a następnie spośród finalistów najlepszą grafikę roku 2007.

Rok wcześniej w konkursie brało prawie dwa razy mniej grafik, bo tylko 321, a do finału trafiło 10 grafik.

Mimo, że do konkursu zakwalifikowało się sporo ilustracji będących grafikami rastrowymi, czy wektorowymi, do finału społeczność wybrała tylko zdjęcia i jedną animację w formacie gif. W 2006 roku także do finału nie trafiła żadna grafika komputerowa, natomiast znalazły się w nim 2 animacje.

Aby móc zagłosować w pierwszej i drugiej turze, użytkownicy musieli zgłosić się po specjalny token, dzięki któremu dopuszczenie byli do oddania głosu na specjalnej stronie internetowej. Podczas pierwszej tury występowały na początku drobne trudności z pozyskiwaniem tokenu, ale dość szybko komitet organizacyjny konkursu się z nimi uporał. Mimo to część użytkowników jeszcze przez długi czas zgłaszała się z problemami - zazwyczaj, mimo instrukcji głosowania nie mieli oni ustawionej w preferencjach konta możliwości wysyłania maili. Token dostawało się właśnie drogą mailową.

Dla ułatwienia wyboru najlepszych grafik, wszystkie 514 podzielono na 14 kategorii, przy czym stawonogi zajęły aż 2 kategorie. Kolejne 3 kategorie zawierały zdjęcia innych zwierząt, roślinom natomiast przypadła jedna kategoria. W pozostałych kategoriach można było znaleźć: ludzi i ludzką aktywność, diagramy, grafiki malarskie i mapy, przedmioty, budynki, grafiki panoramiczne, grafiki przedstawiające naturę, a jedna kategoria zawierała pozostałe grafiki z różnych dziedzin.

Po pierwszej turze głosowań wybranych zostało 28 grafik, na które w drugiej turze każdy z użytkowników mógł oddać już tylko jeden głos, dodatkowo mógł też przy grafice zostawić komentarz. Poniżej przedstawiamy zwycięskie grafiki (przy każdej z nich przedstawiamy wybrane komentarze, jakie pojawiały się podczas glosowania).

Broadway Tower - budynek typu "folly", w Cotswolds, w Anglii - ta grafika wygrała tegoroczne POTY. Głosowało na nią 84 użytkowników.
Przedstawiamy kilka wybranych komentarzy: Great! A man and a castle at the edge of the world!; It's Just Unreal; This image has most comments, so it is probably the best.

W trakcie głosowania dało się właśnie w tych komentarzach zauważyć często emocje użytkowników. Często padało określenie, że dane zdjęcie jest niezwykłe (amazing) lub podkreślano wartość przydatności grafiki dla encyklopedii. Grafika, która zdobyła głosami wikimedian drugie miejsce nie została użyta w medalowym haśle o New York City na angielskiej Wikipedii. Mimo, że projekt Wikimedia Commons jest tylko repozytorium plików dla ich używania w innych projektach Wikimedia, tego typu głosowania podkreślają jego autonomiczność, między innymi dlatego, że sami użytkownicy zaczynają doceniać nie tyle przydatność grafik, ale ich walory artystyczne, czy też efektowność ("wow factor").

Jeden z komentarzy przy zwycięskiej grafice brzmiał "It's Just Unreal", co oddaje atmosferę tego głosowania. Nierealność może odnosić się do piękna, ale funkcjonowanie projektów Wikimedia opiera się głównie na ich walorach edukacyjnych. Poetycka "nierealność", podniesiona do rangi waloru, mogłaby u niektórych użytkowników wywoływać dysonans poznawczy. Jednakże mimo subiektywnych odczuć zdjęcie to dobrze ilustruje sam obiekt, a sylwetka człowieka pozwala na oszacowanie jego wielkości.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]