2008-01-18: Warszawa: rozpoczęła się demonstracja nauczycieli

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 18 stycznia 2008

O 11:00 rozpoczęła się ogólnopolska manifestacja nauczycieli i innych pracowników oświaty, którzy domagają się wzrostu płac zasadniczych nauczycieli o 50%. Demonstracja została zorganizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Organizatorzy twierdzą, że liczba uczestników wynosi około 10 tys.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało wzrost płac o 200 zł dla stażystów, a dla nauczycieli dyplomowanych o 185 zł. Minister Katarzyna Hall powiedziała w środę, że są to największe podwyżki, jakie są możliwe w ramach tegorocznego budżetu. ZNP żąda wzrostu płac dla stażystów i nauczycieli dyplomowanych odpowiednio o 600 zł i 1100 zł.

Demonstracja w Warszawie wyruszyła spod Torwaru i ma udać się do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Sejmu, gdzie protestujący chcą złożyć petycje. Dokładna planowana trasa przejścia demonstrujących to ul. Łazienkowska, Górnośląska, Piękna, Al. Ujazdowskie, ul. Bagatela, al. Szucha i ul. Matejki pod Sejm. W godzinach 11-14 drogi znajdujące się na trasie przemarszu zostaną wyłączone dla ruchu kołowego na całej szerokości jezdni, wyznaczone zostaną trasy objazdowe. Trasy niektórych linii autobusowych zostaną zmienione.

Demonstracja nie odbywa się kosztem zajęć szkolnych. "Na manifestacji stawi się tylko kilku lub kilkunastu nauczycieli z każdej szkoły, dyrektorzy zadbają o organizację zastępstw" - mówi Magdalena Kaszulanis, rzecznik prasowy ZNP.

Źródła[edytuj | edytuj kod]