2008-01-18: SPARQL - język zapytań dla semantycznej sieci od W3C

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 18 stycznia 2008

World Wide Web Consortium (W3C) opublikowało nowy standard SPARQL (wymawiane “sperkl”)– język zapytań oparty na dokumentach RDF, przeznaczony do wydobywania informacji z semantycznej sieci.

Nowy język ma ułatwić wyszukiwania danych w rozproszonej sieci. Zakłada on, że dane dostępne są w postaci dokumentów RDF, jest więc niezależny od konkretnych rozwiązań bazodanowych zastosowanych na poszczególnych stronach.

Lee Feigenbaum z W3C:

Ideą semantycznej sieci jest zapożyczenie pomysłu sieci Internet, która jest w praktyce rozproszoną bazą stron, i zaaplikowanie jej dla danych. Semantyczna sieć może być postrzegana jako jedna wielka baza danych.

Jako przykład strony bazującej na idei semantycznej sieci Feigenbaum podał DBpedię, projekt polegający na wydobywaniu strukturalnych informacji z Wikipedii.

Jeśli technologia się przyjmie, może to oznaczać w końcu przełom i przejście z idei sieci opartej na tekście do sieci opartej na wiedzy. Spore pole do popisu mają tu twórcy popularnych systemów CMS jak Joomla, Drupal czy Wordpress, a także dostępne platformy blogowe i wiki, w tym sama Wikipedia. Jeśli pomogą one w rozwoju nowego standardu udostępniając dane publikowane w serwisach dodatkowo w ustrukturalizowanej postaci dokumentów RDF, przed SPARQL rysuje się świetlana przyszłość.

Co ciekawe, język zapytań bazujący na dokumentach RDF nie jest nowym pomysłem i jest wykorzystywany od lat w firmach wykorzystujących bazy wiedzy. Własną wersję RQLa napisała i wykorzystuje od kilku lat firma empolis Polska. Sam SPARQL posiada już 13 niezależnych implementacji, nie jest to więc kolejny standard na papierze, ale technologia, która już żyje i czeka na swoje 5 minut.


link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
SPARQL

Źródło: SPARQL — język zapytań dla semantycznej sieci (OSnews.pl)