2008-01-02: Była dyrektor ds. operacyjnych Fundacji Wikimedia jest skazanym przestępcą

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 2 stycznia 2008
Prawo i przestępczość
N icon law and crime.png
Carolyn Doran

The Register, brytyjski magazyn internetowy poświęcony branży IT, doniósł w grudniu, że była dyrektor ds. operacyjnych Fundacji Wikimedia (której projektami są m.in. Wikinews oraz Wikipedia) była karana w co najmniej czterech stanach USA.

Carolyn Doran (panieńskie nazwisko: Carolyn Sue Bothwell) piastowała stanowisko dyrektora ds. operacyjnych przez pół roku, od stycznia do lipca 2007. Według The Register kartoteka policyjna Doran zawiera: prowadzenie pod wpływem alkoholu (cztery wyroki), dwa wyroki za fałszowanie czeków i drobną kradzież, jeden za wypadek samochodowy ze skutkiem śmiertelnym i ucieczkę z miejsca wypadku oraz oskarżenie o zranienie postrzałem w klatkę piersiową byłego chłopaka Philipa L. Browna w 1990 roku. Brown wycofał oskarżenie przeciwko Doran po tym, jak zaczęli się ponownie ze sobą umawiać.

Dwa z aresztowań za prowadzenie pod wpływem alkoholu miały miejsce w roku 2007 – jedno w maju, podczas gdy Doran pracowała dla Fundacji, jedno w miesiąc po jej rezygnacji. Wikinews (wersja anglojęzyczna) potwierdziło, że Doran była skazana za cztery przypadki prowadzenia pod wpływem alkoholu, a także za spowodowanie wypadku i ucieczkę z miejsca zdarzenia. Zostało także potwierdzone, że postawiono jej dodatkowy zarzut prowadzenia pojazdu w czasie, gdy prawo jazdy jest zawieszone lub odebrane.

The Register cytuje Mike'a Godwina, prawnika Fundacji Wikimedia, który stwierdza, że Fundacja nie wiedziała o aktualnych i wcześniejszych przestępstwach Doran. Carolyn Doran została najpierw zatrudniona (za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej) na stanowisku księgowej (w niepełnym wymiarze godzin), a następnie została wybrana na stanowisko dyrektora ds. operacyjnych przez Radę Powierniczą Fundacji Wikimedia. Z siedmiu członków Rady sześciu głosowało za jej przyjęciem, a jeden członek zgłosił stanowisko odrębne. Głosowanie odbyło się 22 stycznia 2007 roku.

Według publicznie dostępnych e-maili z listy mailingowej Fundacji foundation-l dyrektor ds. operacyjnych był odpowiedzialny za wszystkie kwestie biurowe i administracyjne. Do obowiązków dyrektora ds. operacyjnych należało zarządzanie finansami, personelem oraz administracją.

Doran była przeszukiwana i przesłuchiwana przez pracowników służby celnej na Florydzie po powrocie ze spotkania członków zarządu Fundacji w Holandii w okolicach czerwca 2007. Według The Register stało się tak, gdyż biorąc udział w spotkaniu naruszyła ona warunki zwolnienia warunkowego. Nie została wtedy aresztowana, ale (wg raportów policyjnych) została aresztowana 31 października 2007 roku na podstawie "ogólnokrajowego nakazu ekstradycji". Została następnie ekstradowana z powrotem do Wirginii, gdzie aktualnie odbywa karę pozbawienia wolności w więzieniu w Staunton.

Doran zrezygnowała ze stanowiska w lipcu 2007; aktualnie Fundacja nie posiada nikogo na stanowisku dyrektora ds. operacyjnych.

Źródła[edytuj]