Przejdź do zawartości

2007-12-27: Parlament Europejski: zdelegalizować P2P

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 27 grudnia 2007
Model sieci P2P

Guy Bono, francuski socjalista, przewodniczący Komisji Kultury i Edukacji przy PE, opowiada się za prawem, które zdelegalizuje używanie P2P w krajach członkowskich Unii Europejskiej.

W przesłanym wszystkim członkom Komisji dokumencie podkreśla, iż providerzy internetowi nie zrobili do tej pory niemal niczego, aby ukrócić "masowe piractwo muzyczne w sieciach P2P". Jednocześnie wiele firm dostarczających internet dość często ogranicza przepustowość łącz, aby zaoszczędzić koszta związane z ogromnym ruchem danych w ramach tego typu sieci. Skoro więc możliwe jest hamowanie ruchu w P2P, dlaczego zupełnie go nie zablokować, bądź wyeliminować z niego pliki muzyczne objęte prawami autorskimi?

Pomysł poparła Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego. Poza wprowadzeniem systemu filtrów kontrolujących (pod względem legalności) pliki, organizacja proponuje całkowitą blokadę konkretnych protokołów P2P, a także odcięcie dostępu do wskazanych przez IFPI stron internetowych (takich jak AllofMP3.com bądź The Pirate Bay).

Przedstawiciele IFPI oraz Guy Bono uznali tym samym, że fakt, iż P2P jest po części wykorzystywana do piractwa jest wystarczającym powodem do prób zatrzymania tej technologii.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]