2007-12-20: Kontrola w TVP
Minister skarbu Aleksander Grad ma zlecić radzie nadzorczej TVP przeprowadzenie gruntownej kontroli w telewizji publicznej.
Kontrola ma wyjaśnić między innymi dlaczego Patrycja Kotecka awansowała tuż po wyborach, a także jej rolę w "Wiadomościach".
Wczoraj odbyło się nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki TVP SA, na które zaproszony został prezes zarządu TVP i prezes rady nadzorczej.
Jak dowiedziała się "Gazeta" minister zleci radzie nadzorczej przeprowadzenie w spółce natychmiastowego audytu. Kontrolerzy z zewnętrznej firmy audytorskiej wybranej przez radę nadzorczą sprawdzą zarządzanie kadrami, kontrakty kadry menedżerskiej i szefów programów (za czasów prezesury Bronisław Wildsteina i obecnego prezesa Andrzeja Urbańskiego).
"Minister uznał, że tylko zewnętrzny audyt może wyjaśnić, czy w ciągu ostatnich dwóch lat, za rządów PiS, dochodziło do nadużyć w TVP" - powiedział Gazecie Wyborczej informator.
"Wierzę, że zlecony audyt będzie służył temu, by Minister Skarbu Państwa wspierał TVP w jej wysiłkach zmierzających do utrzymania pierwszoplanowej roli na polskim rynku audiowizualnym oraz wspierał proces jej przechodzenia z analogowego na cyfrowy system nadawania" - powiedział Andrzej Urbański, prezes Zarządu TVP.
Minister przygotował także kilkanaście konkretnych pytań, na które kontrolerzy mają odpowiedzieć. Są to m.in. pytania:
- O kontrakt z wiceszefową Agencji Informacji TVP Patrycją Kotecką, który został podpisany już po wyborach i po ujawnieniu przez media jej zaangażowania po stronie PiS;
- O kontrakt szefowej Programu 1 TVP Małgorzaty Raczyńskiej, która tuż przed wyborami kilka razy zmieniła ramówkę "Jedynki", by nagłośnić sprawę posłanki PO zatrzymanej na przyjmowaniu łapówki przez CBA;
- O koszty cyklu publicystycznego "Nie ma przebacz", który wymyśliła Raczyńska, zafundowała mu kampanię reklamową, a program okazał się niewypałem;
- O budżet programu "Misja specjalna", który podczas kampanii wyborczej realizował strategię wyborczą PiS, np. uderzając w rzekomych oligarchów;
- O porozumienie TVP, Polskiego Radia i Polkomtela w sprawie rozwoju naziemnej telewizji cyfrowej; szczegóły porozumienia nie są znane.
Tydzień temu minister pytał prezesa TVP Andrzeja Urbańskiego o opisywane w mediach polityczne naciski na dziennikarzy programów informacyjnych TVP, w efekcie których miało odejść z nich kilku dziennikarzy.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z serwisu e-Polityka.pl (więcej informacji).
- Gazeta Wyborcza – TVP na dywaniku u ministra skarbu – tvn24.pl, 19 grudnia 2007
- Grad pytań do TVP – tvn24.pl, 19 grudnia 2007