2007-12-20: Kontrola w TVP

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 20 grudnia 2007
Media
Nuvola apps knewsticker.png

Kultura i rozrywkaCiekawostkiFilm
Gry komputeroweTelewizjaMuzyka


Minister skarbu Aleksander Grad ma zlecić radzie nadzorczej TVP przeprowadzenie gruntownej kontroli w telewizji publicznej.

Kontrola ma wyjaśnić między innymi dlaczego Patrycja Kotecka awansowała tuż po wyborach, a także jej rolę w "Wiadomościach".

Wczoraj odbyło się nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki TVP SA, na które zaproszony został prezes zarządu TVP i prezes rady nadzorczej.

Jak dowiedziała się "Gazeta" minister zleci radzie nadzorczej przeprowadzenie w spółce natychmiastowego audytu. Kontrolerzy z zewnętrznej firmy audytorskiej wybranej przez radę nadzorczą sprawdzą zarządzanie kadrami, kontrakty kadry menedżerskiej i szefów programów (za czasów prezesury Bronisław Wildsteina i obecnego prezesa Andrzeja Urbańskiego).

"Minister uznał, że tylko zewnętrzny audyt może wyjaśnić, czy w ciągu ostatnich dwóch lat, za rządów PiS, dochodziło do nadużyć w TVP" - powiedział Gazecie Wyborczej informator.

"Wierzę, że zlecony audyt będzie służył temu, by Minister Skarbu Państwa wspierał TVP w jej wysiłkach zmierzających do utrzymania pierwszoplanowej roli na polskim rynku audiowizualnym oraz wspierał proces jej przechodzenia z analogowego na cyfrowy system nadawania" - powiedział Andrzej Urbański, prezes Zarządu TVP.

Minister przygotował także kilkanaście konkretnych pytań, na które kontrolerzy mają odpowiedzieć. Są to m.in. pytania:

  1. O kontrakt z wiceszefową Agencji Informacji TVP Patrycją Kotecką, który został podpisany już po wyborach i po ujawnieniu przez media jej zaangażowania po stronie PiS;
  2. O kontrakt szefowej Programu 1 TVP Małgorzaty Raczyńskiej, która tuż przed wyborami kilka razy zmieniła ramówkę "Jedynki", by nagłośnić sprawę posłanki PO zatrzymanej na przyjmowaniu łapówki przez CBA;
  3. O koszty cyklu publicystycznego "Nie ma przebacz", który wymyśliła Raczyńska, zafundowała mu kampanię reklamową, a program okazał się niewypałem;
  4. O budżet programu "Misja specjalna", który podczas kampanii wyborczej realizował strategię wyborczą PiS, np. uderzając w rzekomych oligarchów;
  5. O porozumienie TVP, Polskiego Radia i Polkomtela w sprawie rozwoju naziemnej telewizji cyfrowej; szczegóły porozumienia nie są znane.

Tydzień temu minister pytał prezesa TVP Andrzeja Urbańskiego o opisywane w mediach polityczne naciski na dziennikarzy programów informacyjnych TVP, w efekcie których miało odejść z nich kilku dziennikarzy.

Źródła[edytuj | edytuj kod]