Przejdź do zawartości

2007-12-13: Kancelaria Prezydenta: informacja w sprawie uroczystości przystąpienia Polski i Litwy do strefy Schengen

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 13 grudnia 2007

W związku z podawanymi przez część mediów nieścisłymi na temat uroczystości przystąpienia Polski i Litwy do strefy Schengen, Kancelaria Prezydenta RP poinformowała:

"Udział Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego w uroczystościach na granicy polsko-litewskiej, zaplanowanych na 21 grudnia 2007 r. na granicy polsko-litewskiej, był przygotowywany wspólnie ze stroną litewską od października br. Pomysłodawcą tego spotkania był ówczesny Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Władysław Stasiak, który zaproponował udział w tej uroczystości Prezydentów Polski, Litwy oraz Ukrainy. Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko z powodu innych obowiązków służbowych nie będzie mógł jednak uczestniczyć w uroczystościach. W czasie wizyty Prezydenta Republiki Litewskiej w Warszawie w dniu Narodowego Święta Niepodległości, 11 listopada 2007 r., przedstawiciele władz polskich i litewskich rozmawiali na temat szczegółów dotyczących grudniowych uroczystości.

Celem spotkania Prezydentów w Budzisku-Kalvariji jest podkreślenie wschodniego wymiaru Unii Europejskiej. Prezydenci Polski i Litwy swoim udziałem chcą symbolicznie zaznaczyć, że granica Europy nie kończy się na granicy polsko-litewskiej. Uroczystości, jako gest solidarności z krajami Europy Wschodniej, mają sygnalizować mieszkańcom tych krajów, że zarówno Rzeczpospolita Polska jak i Republika Litewska pamiętają o tym, że nie wszyscy w Europie będą mogli cieszyć się z przywilejów, jakie daje mieszkańcom krajów Unii Europejskiej udział w Strefie Schengen. Prezydenci będą więc uczestniczyli w uroczystościach komplementarnych, a nie konkurencyjnych wobec uroczystości pod Bogatynią, odbywających się z udziałem szefów rządów Czech, Niemiec, Polski oraz Przewodniczącego Komisji Europejskiej.

Kancelaria Prezydenta RP od początku przygotowań do spotkania Prezydentów Polski i Litwy pozostaje w stałym kontakcie z Kancelarią Prezydenta Republiki Litewskiej, Ambasadą Litwy w Warszawie oraz wszystkimi służbami odpowiedzialnymi za przygotowanie tego wydarzenia".

Źródła

[edytuj | edytuj kod]