Przejdź do zawartości

2007-12-02: ZAiKS: opłaty za Creative Commons to "wypadek przy pracy"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 2 grudnia 2007
To wypadek przy pracy

—Damian Popielarz, kierownik Wydziału Terenowego Inkasa ZAiKS-u

Jak pisało m.in. Wikinews (Czy ZAiKS będzie pobierać opłaty za słuchanie utworów na licencji Creative Commons?) Stowarzyszenie ZAiKS miało się domagać opłat za udostępnianie w miejscu publicznym utworów objętych licencją Creative Commons, także bez atrybutu NC, czyli z możliwością wykorzystywania także w celach komercyjnych.

Po trwającej kilka dni naradzie ZAiKS, podczas której nie było możliwości kontaktu z władzami ZAiKS, Damian Popielarz, kierownik Wydziału Terenowego Inkasa ZAiKS-u, odnosząc się do żądań pracowników tej instytucji wnoszenia opłat za publiczne odtwarzanie muzyki na licencji Creative Commons, nazwał te przypadki "wypadkiem przy pracy"

Tłumaczenia ZAiKS-u niektórzy internauci odwiedzający serwis "Dziennik Internautów" komentowali następująco:

  • Równie dobrze odwracając kota ogonem zorganizuje wielką imprezę i będę puszczał wszystko jak leci a jak inspektorzy ZAIKS zarządzają opłaty to po tygodniu narady odpowiem "o kurde wypadek przy pracy nie doczytałem przepisu o prawach autorskich"
  • Czyli mamy precedens. Teraz każda mafia może próbować bezkarnie ściągać haracz i dopiero gdy ktoś narobi szumu to powiedzieć (po tygodniu) "sorry, wypadek przy pracy" i nie ma sprawy, tak? W fajnym państwie żyjemy.

Do Piotra Waglowskiego, który także opisywał tę sprawę jeden z czytelników, przedstawiając sprawę następująco: "Mówiąc wprost problemu z CC według ZAiKS-u nie ma, bo oficjalne stanowisko jest takie że ZAiKS nie zajmuje się utworami na licencji CC."

Źródła

[edytuj | edytuj kod]