2007-11-27: Watykan: Stanisław Ryłko podniesiony do godności kardynała

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 27 listopada 2007
Polska
POL location map.svg
Kardynał Stanisław Ryłko odbiera gratulacje od prof. dr hab. Stanisława Grygiela z Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie

W dniach 23-25 listopada 2007 r. podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Ewa Junczyk-Ziomecka była obecna jako przedstawiciel Prezydenta RP podczas uroczystości kreacji nowych kardynałów w Watykanie. W konsystorzu wzięli udział przedstawiciele władz świeckich i duchownych z krajów europejskich, amerykańskich, afrykańskich, azjatyckich. Na uroczystości przybyło około 40 tysięcy wiernych.

Jednym z 23 nowych kardynałów, których powołał na uroczystościach w Watykanie w dniach 24-25 listopada 2007 r. papież Benedykt XVI, jest Stanisław Ryłko. Ewa Junczyk-Ziomecka przekazała kardynałowi Ryłko gratulacje od Prezydenta RP.

Kardynał Stanisław Ryłko urodził się 4 lipca 1945 roku w Andrychowie. W marcu 1969 roku kardynał Karol Wojtyła udzielił mu święceń kapłańskich. Następnie przez szereg lat pracował duszpastersko. Po wyborze Karola Wojtyły papieżem, ks. Stanisław Ryłko został przez niego zaproszony do Rzymu, gdzie pracował w Papieskiej radzie ds. Świeckich. W latach 1987-1993 był odpowiedzialny za sekcję młodzieżową tego watykańskiego dykasterium. Był jednym ze współorganizatorów pierwszych Światowych Dni Młodzieży (Rzym – 1985, później Buenos Aires, Częstochowa i Denver). W latach 1993-1995 pracował w Sekretariacie Stanu. W styczniu Jan Paweł II osobiście udzielił mu święceń biskupich i mianował sekretarzem Papieskiej Rady ds. Świeckich. W 2003 stanął na czele Papieskiej Rady ds. Świeckich wyniesiony do godności arcybiskupiej. Jedną z jego głównych misji jest organizacja Światowych Dni Młodzieży, obecnie trwają przygotowania do kolejnego spotkania papieża z młodzieżą, które w lipcu 2007 odbędzie się w Sydney.

Źródła[edytuj]