2007-11-25: Mniej wojsk USA w Iraku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 25 listopada 2007

W grudniu z Iraku zostanie wycofana jednostka z prowincji Didżala, nie będzie ona zastąpiona nową brygadą - poinformowało dowództwo sił USA. Oznacza to, że w Iraku stacjonować będzie ok. 157 tys. żołnierzy, o 5 tys. mniej niż dotychczas

Nie oznacza to jednak, że prowincja ta zostanie wykreślona z map amerykańskich żołnierzy, nadal dochodzi tam do ataków na miejscową ludność. Jednak od 27. listopada nie będzie już jednostki, która do tej pory tam stacjonowała - odpowiedzialność za ten teren przejmie zespół bojowy Stryker, który wchodzi w skład 2 Dywizji Piechoty.

Od czasów ogłoszenia planu redukcji na lipiec 2008 roku o 20 tysięcy liczbę stacjonujących w Iraku żołnierzy nie miało miejsca zdarzenie, aby jednostka wycofująca się nie była zastąpiona przez inna, o takiej samej randze.

Jeśli okoliczności będą nadal na to pozwalały, łącznie 5 brygadowych zespołów bojowych zostanie wycofanych w ciągu następnych 8 miesięcy - powiedział na konferencji prasowej rzecznik wojskowy, kontradmirał Gregory Smith.

Źródła[edytuj | edytuj kod]