2007-11-22: Nowe rosyjskie kosmodromy: jeden w planach, drugi rozkradany

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 22 listopada 2007
Świat
World map blank with blue sea.svg

Nowy kosmodrom na dalekim wschodzie[edytuj]

LocationRussia.svg

Wicepremier Rosji, Sergiej Iwanow, poinformował wczoraj, że prezydent Putin podpisał 6 listopada dekret o budowie nowego kosmodromu. Kosmodrom Wostoczny będzie położony w obwodzie amurskim. W tym samym obwodzie położony jest kosmodrom Swobodny, jednak ma on być wkrótce zamknięty. "Planujemy wystrzeliwanie pierwszych statków z Wostocznego w 2015, a w 2018 starty pierwszych lotów załogowych", powiedział Iwanow, dodając, że budowa zajmie około 10 lat. Nie zdradzono kosztów operacji, ale powiedziano, że są to wydatki porównywalne z budową nowego miasta.

W tej chwili wszystkie loty załogowe odbywają się z kosmodromu Bajkonur, dzierżawionego od Kazachstanu. Rosja zapewnia, że będzie go użytkowała co najmniej do 2020. Ma zamiar nawet budować tam nowe instalacje potrzebne do obsługi nowych rakiet rodziny Angara.

Wice premier wezwał jednocześnie do podjęcia kroków zapewniających krajowi przodownictwo w eksploracji przestrzeni kosmicznej, a nie tylko ograniczenie się do oferowania usług innym państwom. Iwanow uważa, że obecna polityka zmierza właśnie do uczynienia Rosji "koniem pociągowym".

Rozkradanie placu budowy w Gujanie Francuskiej[edytuj]

Stanowisko startowe rakiet Ariane 5 w Gujanie Francuskiej

Tym czasem Władimir Grezdiłow, z firmy Mir, skarżył się na trudności w budowie stanowiska startowego rakiet Sojuz-ST w Gujanie Francuskiej, na kosmodromie Kourou, będącego częścią francusko-rosyjskiej współpracy w dziedzinie wynoszenia ładunków na orbitę.

Grezdiłow powiedział, że jego firma jest ofiarą "rajdów" przeprowadzanych przez prywatną firmę ochroniarską, która rozkrada plac budowy. Dodaje, że plan budowy jest przez to zagrożony i może uniemożliwić wywiązanie się z umowy. Dyrektor Mir powiedział, że prace są daleko w tyle, tj. ukończone jedynie w 40%. Firma, której nazwa nie padła, miała splądrować 24 budynki przedsiębiorstwa Mir, kradnąc ponad 110 różnych narzędzi. Wywołało to odejście z pracy części pracowników Miru. Lokalna policja ponoć nie podjęła żadnych działać prewencyjnych.

Oficjalnie, starty rosyjskich Sojuzów z francuskiego kosmodromu mają zacząć się od 2009 roku.

Źródła[edytuj]