2007-11-13: Zniesienie abonamentu RTV?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 13 listopada 2007
Media

Kultura i rozrywkaCiekawostkiFilm
Gry komputeroweTelewizjaMuzyka

Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej podtrzymują swoje zapowiedzi zniesienia obowiązkowego abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawiają się także kolejne szczegóły tych zmian.

Bogdan Zdrojewski, przyszły minister kultury, podczas poniedziałkowego wywiadu w Programie III Polskiego Radia zapowiedział, że być może abonament RTV będzie znoszony ratami. Przypuszczalnie początkowo z opłat za abonamentu zwalniane będą osoby starsze (np. emeryci i renciści), a następnie kolejne grupy społeczności. Jednak są to na razie tylko plany.

Zdrojewski zapowiedział, że abonament radiowo-telewizyjny powinien zostać zastąpiony dotacjami z budżetu państwa.

Krzysztof Czabański, prezes Polskiego Radia stwierdził, że likwidacja abonamentu będzie oznaczała koniec działalności radia publicznego ponieważ nie utrzyma się ono z reklam jak to jest możliwe w przypadku telewizji.

Poseł PO Rafał Grupiński poinformował, że jeśli dojdzie do likwidacji abonamentu to prawdopodobnie zostanie on zastąpiony innym sposobem finansowania nadawców niekomercyjnych. Zapewnił on również, że nie jest brana pod uwagę likwidacja mediów publicznych.

Natomiast Krystyna Bochenek z PO, a zarazem wicemarszałek Senatu zapewniła, że dyskusje toczą się jedynie wokół zmiany sposobu finansowania mediów publicznych. "Trwają prace nad tym, w jaki sposób dotować nadawców publicznych, których zasadności istnienia nikt nie podważa" - stwierdziła. Zapewniła ona także, że jeśli pojawi się projekt dotyczący dotowania nadawców publicznych ona wystąpi jako rzecznik interesów Polskiego Radia, którego potrzeby są jej znane ponieważ przez wiele lat związana była z Polskim Radiem Katowice.

Źródła[edytuj | edytuj kod]