2007-11-05: Inauguracyjne posiedzenie Sejmu VI kadencji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 5 listopada 2007
Sejm (5 listopada 2007)

Dziś w Sejmie miało miejsce inauguracyjne posiedzenie nowego parlamentu. Posłowie złożyli ślubowania. Przemówienie wygłosił Jarosław Kaczyński, w którym powiedział m.in.: "Nie będzie to przemówienie podsumowujące pracę mojego gabinetu, ale przemówienie dotyczące spraw, które musi brać pod uwagę każdy rząd, który chce bronić polskiego interesu narodowego. (...) Rezygnowanie z tego i uleganie naciskom tych, którzy nie chcą tarczy nie z powodów militarnych, ale politycznych, byłoby czymś złym. (...) W poprzedniej kadencji wznowiona sprawę rurociągu z Norwegii. to sprawa bardzo istotna". Jarosław Kaczyński wspomniał również o sytuacji gospodarczej: "Odnieśliśmy w tej sprawie sukces. Wzrost PKB to 13% - gdyby tak było przez następne kilka lat, mogłoby dojść do irlandzkiego cudu. (...) Wzrosły inwestycje zagraniczne i wszystko wygląda na to, że ten rok będzie pod tym względem jeszcze lepszy". Na koniec ustępujący premier powiedział, że życzy następcom powodzenia, ponieważ życzy powodzenia Polsce.

Bronisław Komorowski (7 września 2007)

"Parytet w komisjach będzie uwzględniany. Mamy swoje zdanie o panu pośle Putrze i nie jest to zdanie na szóstkę, ale nie będziemy blokować jego wyboru na wicemarszałka Sejmu. Natomiast pan Romaszewski jest człowiekiem konfliktowym i wydaje mi się, że może nie dostać większości głosów w Sejmie. (...) Dziś jest szczególny dzień i szkoda, że już teraz zaczęła się taka PiS-owska gra. Będziemy starać się łagodzić konflikty" - powiedział podczas przerwy w obradach Donald Tusk.

Posłowie na pierwszym posiedzeniu Sejmu VI kadencji wybrali Bronisława Komorowskiego na stanowisko Marszałka Sejmu. Za kandydaturą kandydata PO głosowało 292 posłów. Na kandydata PiS Krzysztofa Putrę zagłosowało 160 posłów.

Głosowanie odbyło się z dużym opóźnieniem. Marszałek Senior Zbigniew Religa czterokrotnie ogłaszał przerwę. Po wyborze, Marszałek Senior złożył gratulacje Bronisławowi Komorowskiemu i przekazał mu prowadzenie obrad.

Nowy Marszałek zarządził przerwę w obradach do jutra do godziny 14:00. Wtedy Sejm wybierze wicemarszałków izby.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]