2007-11-02: Premier Bośni i Hercegowiny zrezygnował ze stanowiska

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 2 listopada 2007
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

Nikola Špirić zrezygnował z funkcji szefa centralnego rządu Bośni i Hercegowiny. Špirić stwierdził, że nie mógł we właściwy sposób pełnić powierzonej mu funkcji, ponieważ przeszkadzał mu w tym Wysoki Przedstawiciel dla Bośni i Hercegowiny.

„Od 12 lat tym krajem rządzą obcokrajowcy i nie jest to właściwe. Ustępuję. Przedstawiłem rezygnację prezydium i spodziewam się, że procedura zostanie przeprowadzona zgodnie z prawem” – ogłosił Nikola Špirić.

Osobą, która ma być odpowiedzialna za decyzję premiera Bośni jest Słowak Miroslav Lajčák. W ubiegłym miesiącu wprowadził on w Bośni nowe procedury, które mają uprościć funkcjonowanie tamtejszego rządu. Działalność bośniackiego rządu centralnego była utrudniana poprzez ciągłe spory między skłóconymi grupami etnicznymi. Uprawnienia przydzielone przedstawicielowi wspólnoty międzynarodowej są bardzo duże. Dysponuje on możliwością wprowadzania narzuconych ustaw. Jest także uprawniony do odsunięcia od władzy funkcjonariuszy publicznych, którzy nie zgodzą się na realizację ustaleń z Dayton.

"Są to decyzje nie do zaakceptowania, których nie możemy wcielić w życie. Tym razem Lajčák przekroczył czerwoną linię" - stwierdził Milorad Dodik, premier Republiki Serbskiej po tym jak Lajčák ogłosił rozporządzenia.

Miroslav Lajčák postanowił, że rząd bośniacki, który składa się z 8 ministrów będzie mógł obradować przy obecności sześciu a decyzje będą podejmowane większością głosów. Do tej pory postanowienia przechodziły gdy opowiedziało sie za nimi nie mniej niż sześciu ministrów. Słowak zażądał również do 1 grudnia br. zmienienia zasad działania bośniackiego parlamentu. Obecne reguły jego funkcjonowania powodują, ze przy nieobecności jednej z trzech wspólnot bośniackich (Chorwaci, Muzułmanie, Serbowie) blokowane są ustawy i w rezultacie rocznie przyjmuje się ich ok. trzech.

Bośnia i Hercegowina w 1995 roku, na mocy traktatu z Dayton została podzielona na dwie federacje: Republikę Serbską i Federację Muzułmańsko-Chorwacką. Podziała ten zakończył konflikt zapoczątkowany po rozpadzie Jugosławii.

Źródła[edytuj | edytuj kod]