2007-10-09: Rosyjski parlament przekłada decyzję o moratorium traktatu CFE

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Moscow Kremlin.jpg
wtorek, 9 października 2007
Świat
World map blank with blue sea.svg

Niższa izba rosyjskiego parlamentu przesunęła na listopad debatę nad projektem ustawy o moratorium na wykonywanie traktatu o konwencjonalnych sił zbrojnych w Europie (CFE), przedłożonego przez prezydenta Rosji, Władimira Putina. Parlament miał się zająć projektem dzisiaj.

Putin zgłosił projekt po konferencji w Wiedniu, gdzie przedstawiciele państw członkowskich NATO odmówili ratyfikacji poprawek do traktatu do czasu wycofania przez Rosję wojsk z Gruzji i Mołdawii (Naddniestrza), co obiecał w 1999 prezydent Borys Jelcyn. Wtedy to Rosja, Kazachstan, Białoruś i Ukraina ratyfikowały poprawki do traktatu CFE. Żadne z państw NATO nie przyjęło poprawionego traktatu. Również Mołdawia i Gruzja oczekują wycofania wojsk rosyjskich z ich terytoriów zanim podpiszą znowelizowany traktat.

Rosja zagroziła zawieszeniem traktatu, jeśli państwa NATO nie ratyfikują poprawionego tekstu CFE. Przez ostatnie lata NATO znacznie przekroczyło limity ustalone dla państw członkowskich: o ponad 6 000 czołgów, 10 000 pojazdów opancerzonych, 5 000 sztuk artylerii i ponad 1 500 samolotów bojowych.

Moskwa podkreśla, że oryginalny traktat CFE, podpisany w 1990, jest mocno nieaktualny, gdyż nie uwzględnia takich faktów jak rozpad Układu Warszawskiego, rozpadu Związku Radzieckiego, czy też rozszerzenia NATO.

Źródła[edytuj]