Przejdź do zawartości

2007-10-05: Odnaleziono skradzioną Madonnę z kądzielą Leonarda da Vinci

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Europa

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropaUE

piątek, 5 października 2007
Madonna z kądzielą

Brytyjska policja odzyskała skradzione cztery lata temu dzieło Leonarda da Vinci zatytułowane "Madonna z kądzielą". Płótno jest jednym z dwunastu autentycznych obrazów tego malarza i jednym z dwóch będących w posiadaniu osób prywatnych. "Madonna z kądzielą", według szacunków Federalnego Biura Śledczego (FBI), ma wartość 65 milionów funtów (133 miliony dolarów).

4 października policja zatrzymała cztery osoby zamieszane w kradzież. Trzy mieszkają w Lancashire, a czwarta w Glasgow. Dziś stanęły przed sądem.

"Przez cztery lata policjanci pracowali niestrudzenie na sprawą kradzieży i dzięki pomocy obywateli byliśmy w stanie namierzyć i zlokalizować obraz" - poinformował Mickey Dalgleish, detektyw i inspektor. Policja przeniknęła do środowiska złodziei dzieł sztuki w Glasgow i zatrzymała złodziei podczas negocjacji z fikcyjnym nabywcą obrazu

Do kradzieży doszło 27 sierpnia 2003 roku na zamku Drumlanrig położonym na południu Szkocji. Dwóch mężczyzn weszło do sali w której był wystawiony obraz, obezwładniło przewodnika i zabrało dzieło. Po kradzieży płótno znalazło się na liście 10 najbardziej poszukiwanych dzieł sztuki FBI.

"Madonna z kądzielą" powstała pomiędzy 1500 a 1510 rokiem. Zleceniodawcą dzieła był Florimund Robertet, sekretarz stanu króla Ludwika XII. Od 200 lat obraz należał do rodziny Buccleuch. Wystawiony był w zamku należącym do Waltera Montagu-Douglas-Scotta, który był dziewiątym księciem Buccleuch. Chciał on zapłacić milion funtów okupu za odzyskanie płótna ale nikt nie odpowiedział na jego apel. Książę nie doczekał odzyskania dzieła ponieważ zmarł 4 września bieżącego roku.

Źródła[edytuj | edytuj kod]