2007-09-19: Kurski: PiS może się starać o przywrócenie kary śmierci

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 19 września 2007


„Zakaz kary śmierci jest niemoralny. Polska daje gwarancję życia zwyrodnialcom siedzącym w więzieniu” - powiedział w TVN24 poseł PiS Jacek Kurski. „W odpowiednich okolicznościach możemy ją przywrócić” - dodał. I był zadowolony z tego, że Polska zablokowała ustanowienie Europejskiego Dnia przeciwko Karze Śmierci. „Polska dowiodła, że się szanuje. Nie szliśmy za owczym pędem” - przekonywał.

„Polska znów jest dziwadłem Europy” - skomentowała Katarzyna Piekarska SLD. „Prowadzimy debatę o karze śmierci, której już nikt nie prowadzi. Kara śmierci wcale nie zmniejsza ilości przestępstw, zdarzają się też pomyłki sądowe. Poza tym jej przywrócenie jest niemożliwe” - argumentowała. Według niej PiS, że zablokował inicjatywę UE dotyczącą dnia przeciwko karze śmierci, ponieważ gra tym w kampanii wyborczej.

„Pomyłki lekarskie też się zdarzają, a nikt nie chce odwoływać operacji” - odpowiadał Kurski. „Poza tym kara śmierci dotyczyłaby tylko przestępstw stuprocentowo udowodnionych i makabrycznych” - dodał.

Sprzeciw Polski sprawił, że 10 października nie będzie obchodzony jako Europejski Dzień przeciwko Karze Śmierci. Jak podkreślił unijny komisarz Franco Frattini Polska jako jedyny kraj z 27 krajów UE nie zgodziła się na ustanowienia tego dnia.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych tłumaczy, że ustanowienie takiego dnia jest - jego zdaniem - niepotrzebne. „Dzień taki został już ustanowiony przez ONZ i obchodzony jest w ramach tej międzynarodowej organizacji, której członkiem jest zarówno Polska, jak i pozostałe państwa Unii Europejskiej” - tłumaczył prasowy MSZ Robert Szaniawski. „W sytuacji, gdy w Europie nie orzeka się i nie wykonuje kary śmierci, nie ma formalnego powodu ustanawiania przez UE i Radę Europy odrębnego, europejskiego dnia poświęconego temu problemowi” - dodał.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]