2007-08-02: Czy w Polsce będzie obchodzony Europejski Dzień Przeciwko Karze Śmierci?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 2 sierpnia 2007

Rzecznik MSZ Robert Szaniawski poinformował, iż “Polska zastanawia się nad sensem unijnej inicjatywy ogłoszenia Europejskiego Dnia Przeciwko Karze Śmierci, skoro istnieje już taki Międzynarodowy Dzień, nie ma to nic wspólnego z dyskusją o samej karze śmierci”. Międzynarodowe święto zostało powołane przez organizacje pozarządowe, m.in. Amnesty International.

Według “Gazety Wyborczej” Polska przesuwała ostateczny termin podjęcia decyzji o Europejskim Dniu Przeciwko Karze Śmierci i informuje, iż wiążące ustalenia zapadną we wrześniu, po zebraniu się specjalnej grupy roboczej. Obchody Europejskiego Dnia Przeciwko Karze Śmierci miałyby przypaść na 10 października.

Pomysł ogłoszenia Europejskiego Dnia Przeciwko Karze Śmierci to wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej i Rady Europy.

Polska jest jednym z pięciu państw UE, które nie ratyfikowały XIII protokołu Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, zakazującego kary śmierci w jakichkolwiek okolicznościach.

Kara śmierci wciąż obowiązuje w 55 państwach świata. W 2006 r. skazano na nią aż 3 861 osób. Co najmniej 1 591 wyroków wykonano.

W Polsce od 1988 roku obowiązywało moratorium na wykonywanie kary śmierci. Formalnie nie obowiązuje ona od 1998 roku, kiedy w życie wszedł Kodeks karny, uchwalony rok wcześniej. Karę śmierci zastąpił on karą dożywotniego więzienia.

Zobacz też[edytuj]

Źródła[edytuj]