2007-09-13: Lato 2007 - fotoreportaż

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 13 września 2007
2007 jaroslawiec 8 01.JPG
2007 jaroslawiec 8 02.JPG

Podczas tegorocznych wakacji odbyło sie wiele imprez kulturalnych, naukowych czy sportowych w całym kraju. Wielu Polaków wyjechało na wypoczynek za granicę ale też była liczna grupa, która podziwiała walory rodzimych krajobrazów.

W miastach organizowanie były akcje mające na celu zapewnienie rozrywki dzieciom.

W Gdyni na basenie Hotelu Gdynia odbywały się bezpłatne lekcje pływania dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Akcja prowadzona jest już od 6 lat.

"Przygotowaliśmy się na przyjęcie nawet stu uczestników, połowa miejsc jest jeszcze wolna. Lekcje będą odbywały się w 10-osobowych grupach, podzielonych ze względu na wiek i umiejętności. Chcemy połączyć naukę z zabawą. Większość dzieci w ogóle nie potrafi pływać, więc trzeba je oswoić z wodą. W poprzednich latach korzystaliśmy z basenów w Gdańsku i Sopocie, w tym roku postawiliśmy na Gdynię, chociaż oferta skierowana jest do dzieci z całego Trójmiasta" - mówiła przed rozpoczęciem zajęć Monika Mroczkowska z telewizji kablowej UPC, która jest inicjatorem akcji.

Podczas wakacji przeprowadzona była również akcja "Gazety Wyborczej" i Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa "Zostań superbohaterem - oddaj krew".

"Udało nam się zebrać blisko pół tysiąca litrów krwi - to pozwoli na uratowanie życia i zdrowia setek, jeśli nie tysięcy ludzi. Krew nadal jest najcenniejszym lekiem, którego naukowcom nie udało się sztucznie wytworzyć. W wielu przypadkach tylko transfuzja może uratować życie, właśnie dlatego honorowe krwiodawstwo jest tak ważne, a każdy kto bezinteresownie zdecyduje się oddać krew, w pełni zasługuje na miano superbohatera" - napisano na łamach "Gazety Wyborczej".

W Szklarskiej Porębie reporter Wikinews uczestniczył w imprezie z cyklu "Weekend z adrenaliną". Przygotowano tam wiele zawodów sportowych i koncertów (m.in. Hey z Katarzyną Nosowską, którzy przybyli prosto z koncertu w Jarocinie). Imprezę zaszczycił również swoją obecnością Marek Niedźwiecki.

Płockie Stowarzyszenie "Kolory Życia" na rzecz Osób Niepełnosprawnych zorganizowało wakacyjny turnus pod hasłem "Góry - nowe wyzwanie dla niepełnosprawnego turysty". Pojechało na niego 55 osób niepełnosprawnych oraz wolontariusze, opiekunowie, psychoterapeuta. Następnie w ramach projektu "Usprawnianie osób niepełnosprawnych poprzez sport, turystykę i rekreację" pojechali do Dinoparku w Kołacinku k. Łodzi, gospodarstwa agroturystycznego nad Jeziorem Białym oraz pływali płocką "Rusałką".

Natomiast w Strzegomiu odbył się XVI Międzynarodowy Festiwal Folkloru. Gośćmi były zespoły m.in. z Węgier, Turcji, Włoch, Serbii, Kanady i Tajpej. Koncerty w ramach tej imprezy odbywały się również w Nowej Rudzie, Świdnicy oraz Dzierżoniowie.

W Oleśnicy miał miejsce Festiwal Piasta. Wystąpili m.in. Urszula, zespoły H2O i Farba

W karkonoskich Borowicach odbyły się dziewiętnaste spotkania "Gitarą i piórem".

W Lubomierzu miał miejsce IX Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych. Można było obejrzeć filmy: "Dzień świra", "Seksmisję", "Zezowate szczęście" i "Kochaj albo rzuć". Prezentowały sie kabarety takie jak: Made in China, Kabaret Młodych Panów czy Kwartet Okazjonalny. Wystąpił również Alosza Awdiejew z zespołem.

Nie obyło się tez bez przykrych wspomnień z wakacji. W Rewalu na koloniach zachorowało 33 dzieci. Sanepid stwierdził, że przyczyną było zatrucie pokarmowe, kierownictwo kolonii, że grypa żołądkowa.

"Stwierdziliśmy, że w kuchni panował nieporządek. Brakowało m.in. środków czystości. Zamknęliśmy stołówkę, bo traktujemy ją jako ognisko zatrucia pokarmowego. Co do personelu nie ma zastrzeżeń, wszyscy mieli ważne książeczki zdrowia" - powiedziała Elżbieta Dembowska, zastępca inspektora sanepidu w Gryficach.

"Cztery osoby rzeczywiście poczuły się źle, reszta tylko spanikowała. Prowadzimy kolonie od lat i zatrucia nigdy nie mieliśmy" - stwierdziła kierowniczka ośrodka reprezentująca firmę Com Tour z Ostrzeszowa, organizatora kolonii.

To tylko skromny wycinek tego co działo się w Polsce. Wikireporterzy podróżując po kraju upamiętnili wspomnienia wakacyjne na zdjęciach, które zaprezentowane są poniżej.

Bolków[edytuj]

Bolków, Castle Party 2007, 27-29 lipca[edytuj]

Zobacz też relację z Castle Party 2007

Chałupy[edytuj]

Červený Kláštor - Sromowce Niżne[edytuj]

Gdańsk[edytuj]

Gdynia[edytuj]

Harrachov[edytuj]

Hel[edytuj]

Gmina Herby, Park Krajobrazowy "Lasy nad Górną Liswartą"[edytuj]

Jarosławiec[edytuj]

Jablonec nad Nysą[edytuj]

Jastarnia[edytuj]

Jastrzębia Góra[edytuj]

Karkonosze[edytuj]

Karwia[edytuj]

Kołobrzeg[edytuj]

Kraków[edytuj]

Zamek w Lubiążu[edytuj]

Lublin, Majdanek[edytuj]

Mysłowice, Off Festival 2007, 17-19 sierpnia[edytuj]

Zobacz też relację z Off Festival 2007 oraz artykuł: Miszcz Pawarotti wyda w tym roku płytę.

Poznań[edytuj]

Praga[edytuj]

Prawy Las (województwo podlaskie)[edytuj]

Przerośl (województwo podlaskie)[edytuj]

Rewa[edytuj]

Rybnik[edytuj]

Rzeszów[edytuj]

Sopot[edytuj]

Sudety[edytuj]

Szklarska Poręba[edytuj]

Szczawnica[edytuj]

Szczecin[edytuj]

Warszawa[edytuj]

Inne[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Źródła[edytuj]