2007-08-16: ISS: spacer przerwany z powodu dziury w kombinezonie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Podświetlony otwór lewej rękawicy Mastracchio
czwartek, 16 sierpnia 2007

Wczorajszy dwuosobowy spacer kosmiczny na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej został przerwany z powodu dziury w lewej rękawicy jednego z kombinezonów.

Astronauta Richard Mastracchio odkrył otwór w rękawicy podczas rutynowych oględzin rękawic za pomocą nahełmowej kamery w czwartej godzinie, przewidzianego na sześć godzin, spaceru kosmicznego, tzw. EVA. Kontrolerzy misji na Ziemi polecili astronaucie powrócić na pokład Stacji. Życie Mastracchio nie było zagrożone, gdyż perforacja dotyczyła dwóch z pięciu zewnętrznych warstw rękawicy. Decyzję o wycofaniu się astronautów podjęto "na wszelki wypadek". Mastracchio zakończył spacer o 19:00 GMT. Jego partner, Clayton Anderson, dokończył bieżące zadanie i wrócił na Stację ok. godziny później. Przerwanie spaceru nie zakłóciło misji wahadłowca Endeavour - astronauci o godzinę wyprzedzali plan i zdążyli wykonać wszystkie główne cele przewidziane dla tego spaceru.

Astronauci muszą co 30 minut sprawdzać kamerami swoje rękawice podczas spacerów kosmicznych od grudnia zeszłego roku. Wtedy to, podczas misji promu Discovery, pierwszy raz stwierdzono uszkodzenia w rękawicach skafandrów kosmicznych.

W międzyczasie dodatkowe badania uszkodzeń promu zdecydowały, że bezpieczeństwo powrotu nie wymaga podjęcia napraw powłoki wahadłowca. Możliwe jednak, że NASA zdecyduje się na nie na orbicie, gdyż powrót na Ziemię powiększy uszkodzenie, co może znacząco wydłużyć czas napraw na Ziemi i w efekcie zakłócić harmonogram lotów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]