Przejdź do zawartości

2007-08-11: Endeavour przycumował do stacji kosmicznej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 11 sierpnia 2007
Start promu Endeavour

Amerykański wahadłowiec Endeavour został w czasie startu trafiony kawałkami pianki izolacyjnej. Pianka będąca częścią powłoki izolacyjnej oderwała się od zewnętrznego zbiornika paliwa. Zdaniem specjalistów trafienie pianką nie spowodowało poważnych uszkodzeń. Cała powłoka została jeszcze raz zbadana przed przycumowaniem wahadłowca do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Uszkodzenie dokonane przez kawałek pianki izolacyjnej było przyczyną katastrofy promu Columbia 1 lutego 2003 roku.

Wczoraj o godz. 20.02 czasu polskiego Endeavour przycumował do ISS, jak podała NASA. Przed połączeniem promu kosmicznego przebywający na ISS astronauci sfotografowali powłokę wahadłowca. Jest to standardowa procedura od czasu katastrofy promu Columbia, spowodowanej właśnie uszkodzeniami poszycia.

Załoga Endeavoura przymocuje do stacji ważącą 2,5 tony konstrukcję kratową modułu łącznikowego ITS S5 Truss, wymieni żyroskop pomocny w określaniu położenia statku, przeładuje na stację sprzęt oraz części zamienne, a także przetestuje system, który pozwoli promowi ewentualnie pozostać dłużej na orbicie dzięki pobieraniu z ISS energii elektrycznej.

Jeżeli lot zostanie przedłużony z 11 do 14 dni, astronauci odbędą cztery zamiast planowanych jako minimum trzech spacerów kosmicznych. Pierwszy spacer czeka ich dzisiaj.

Poprzednią misję STS-113 Endeavour odbył w 2002 r. Od tego czasu przeszedł gruntowną modernizację. Jego lot jest drugim z czterech planowanych na ten rok kursów wahadłowca. W czerwcu br. na ISS poleciał prom Atlantis.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Misja STS-118 promu Endeavour


Źródła

[edytuj | edytuj kod]