2007-08-14: Kolarska ekipa Astana wykluczona z wyścigu Vuelta a Espana

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 14 sierpnia 2007

Spółka Unipublic, główny organizator wyścigu Dookoła Hiszpanii, poinformował, że po zapoznaniu się z różnymi dokumentami podjęto ostateczną decyzję o niedopuszczeniu szwajcarsko-kazachskiej ekipy Astana do udziały w tym wrześniowym wydarzeniu.

"Postanowiliśmy wycofać zaproszenie Astany do udziału w naszym wyścigu, a przy podejmowaniu tej decyzji braliśmy przede wszystkim pod uwagę wszystkie trzy afery dopingowe, jakie w obecnym sezonie rozpętały się wokół zawodników tej drużyny" - tak wyjaśnili swoją decyzję organizatorzy Vuelta a Espana.

U Niemca Matthiasa Kesslera stwierdzono zawyżony poziom testosteronu podczas kontroli przeprowadzonej przed Tour de France, natomiast u Kazachów Aleksanda Winokourowa i Andriej Kaszeczkin wykryto doping poprzez transfuzję krwi.

Winokourow wygrał zeszłoroczną edycję tego trzeciego z Wielkich Tourów, a jego kolega z drużyny Kaszeczkin zajął wówczas trzecie miejsce, zaraz za Hiszpanem Alejandro Valverde, który również nie pojawi się na starcie tegorocznej edycji tego wyścigu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]